Co wiesz o swojej insulinie? Czytaj ulotki.

National Cancer Institute z Unsplash
National Cancer Institute z Unsplash

Wiedza na temat jakiej insuliny się używa jest informacją kluczowa w zarządzaniu swoją chorobą. Często chory nic więcej nie może powiedzieć jak tylko to jaki ma ona kolor. Bezproblemowy dostęp do informacji jakiej insuliny się używa zapewnia nam ulotka dołączona w opakowaniu z insuliną.

 Ulotka. Co zawiera? Ulotka jest specjalnie opracowana dla osób z cukrzycą, które przyjmują insulinę. Jest zatem bardzo ważnym źródłem wiedzy dotyczącej najistotniejszych kwestii dotyczących stosowania leku. Ścisłe przestrzeganie zasad zawartych w ulotce jest bardzo ważne; może uchronić pacjenta przed hipoglikemią czyli niedocukrzeniem lub przed hiperglikemią czyli zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. W ulotce zawarta jest informacja co to jest za insulina, w jakim celu jest stosowana oraz zawiera aktualne informacje dotyczące odpowiedniego jej dawkowania. Zawarte są informacje od jakiego wieku można ją podawać, a także czy mogą ją dawkować kobiety ciężarne. Bardzo ważną informacją jest ta o czasie działania insuliny, np. : po jakim czasie zaczyna działać, sugerując czas iniekcji i spożywanie pokarmów; po jakim czasie od wstrzyknięcia osiąga maksimum działania – długość tego maksimum decyduje o ty, czy konieczne staje się spożywanie dodatkowych posiłków pomiędzy głównymi posiłkami czy też nie.

Ostrzeżenia. Dołączana do opakowania insuliny ulotka zawiera wiele ostrzeżeń mówiących o tym, kiedy nie należy jej stosować. Istotnym jest to jak przechowujemy lek. Powinien on być składowany w odpowiedniej dla niego temperaturze. Gdy dojdzie do przegrzania lub zmrożenia insuliny to nie nadaje się ona do stosowania przez cukrzyków. Używanie tak zniszczonej insuliny może doprowadzić chorego do hiperglikemi. Są też przypadki gdy chory zakupi insulinę, która powinna być przezroczysta, a nie jest; wtedy konieczna jest konsultacja z farmaceutą i lekarzem. Istotną rzeczą jest to, czy oprócz choroby cukrzycy leczymy się też na inne dolegliwości i w związku z tym przyjmujemy różne dodatkowe leki, które wpływają na przemianę glukozy w organizmie i poziom glikemii. W ulotce znajduje się lista leków o których należy koniecznie powiadomić lekarza. Jest też informacja o zasadach podawania danej insuliny. Przeczytać można również gdzie i na jaką głębokość daną insulinę należy wstrzykiwać. Osobne informacje ulotka zawiera dla tych osób, które stosują pompę insulinową. Istotne kwestie dotyczące przedawkowania insuliny jak wtedy postępować co robić także znajdujemy w dołączonej ulotce. Opisane są tam również działania niepożądane ,co należy wtedy robić , jak postępować. Należy w sobie wyrobić nawyk regularnego czytania ulotek dołączonych do opakowania insuliny, co pozwoli śledzić zmiany, które tam są zamieszczane, a bardzo istotne dla cukrzyka.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: