Jak leczyć cukrzycę typu 1

Jak leczyć cukrzycę typu 1

Do niedawna dzienniczek samokontroli był niezbędnym elementem każdego pacjenta z cukrzycą typu 1.Obecnie dzięki możliwości odczytania danych z glukometrów, pomp insulinowych i wykorzystania kompleksowego oprogramowania nie trzeba już zapisywać szeregu danych potrzebnych przy leczeniu cukrzycy. Wystarczy komputer.

Pomocna technika. Cukrzyca typu 1 najczęściej dotyczy osób młodych u których na skutek autoimmunologicznej reakcji niszczone są własne komórki trzustki które produkują insulinę. Dlatego ten hormon należy uzupełnić . Na cukrzycę na całym świecie choruje już coraz więcej osób; dane ze Światowej Organizacji Zdrowia mówią o około 200 milionach chorych. Diabetolodzy dostrzegli, że intensywna terapia za pomocą insuliny oraz częsta samokontrola poziomu glukozy we krwi znacząco zmniejsza ilość powikłań cukrzycowych. Pomocą dla diabetyków jest pompa insulinowa, która daje duży komfort w leczeniu. Chorzy mogą także korzystać z coraz to nowocześniejszych glukometrów. Częste pomiary poziomu glukozy poprawiają leczenie i prowadzą do wyrównania metabolicznego. W tym przypadku pomocna staje się pompa insulinowa, która daje lepsze rezultaty niż wielokrotne iniekcje, ponieważ pozwala na zbliżone do fizjologicznego dawkowanie insuliny. Obecnie dostępne na rynku pompy mają bardzo małe rozmiary; wielkości telefonu komórkowego i oferują wiele opcji oprogramowania. Można wybrać np. program: różnego tempa wlewu insuliny bazalnej ( ciągłe podawanie insuliny między posiłkami ), różne rodzaje bolusów ( insuliny podawanej do posiłku ),w zależności od rodzaju posiłku ( białka, tłuszcze, węglowodany ), zatrzymanie pompy, ustawienie tymczasowego wlewu, a także funkcje ułatwiające szacowanie insuliny czy korektę pracy.

Komputery w diabetologii. Obecnie każdy znaczący producent urządzeń dla cukrzyków (pompy insulinowe, glukometry, systemy do ciągłego monitorowania glikemii )dołącza do swoich produktów oprogramowanie komputerowe, które pozwala odczytać informacje z tych urządzeń. To ułatwia lekarzowi podjęcie właściwej decyzji co do dalszego leczenia, ponieważ może on na bieżąco analizować wszystkie dane i zadecydować jakie dawki insuliny będą na daną chwilę najlepsze. W przypadku pomp insulinowych producenci tego sprzętu dostarczają dwa oprogramowania; jedno dla pacjentów, a drugi dla lekarzy. Korzystanie z programów komputerowych stanowi uzupełnienie tradycyjnych wizyt w poradni diabetologicznej. Jeżeli pacjent udostępni lekarzowi swoje indywidualne konto to może on mieć zdalny dostęp do jego aktualnego leczenia. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zauważyło, że stosowanie oprogramowania do zarządzania leczeniem umożliwia zrozumienie wpływu dawkowania insuliny, aktywności fizycznej, żywienia, przyjmowania leków na poziom glukozy we krwi. Ponadto programy te umożliwiają lepsze wykorzystanie czasu oraz stały dostęp do stanu leczenia pacjenta.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: