Czy jesteście uzależnieni od cukru?

Czy jesteście uzależnieni od cukru?

Już samo słowo uzależnienie brzmi groźnie. I tak faktycznie jest. Najnowsze naukowe odkrycia potwierdzają, że pożywienie naprawdę może uzależnić.

Cukier groźny dla zdrowia. Okazuję się, że cukier stymuluje w mózgu ośrodki przyjemności poprzez dopaminę, neuroprzekaźnik i robi to w ten sam sposób co inne substancje uzależniające. Naukowcy stwierdzili poprzez badania PET- emisyjna tomografia pozytronowa, że pożywienie bardzo słodkie oraz bardzo tłuste działa na mózg podobnie jak narkotyki ( heroina, opium, morfina ). Poprzez PET dowiedziono również, iż osoby otyłe oraz narkomani mają niższą liczbę receptorów dopaminy, co sprawia, że są bardziej podatne na pożądanie czegoś, co może zwiększyć stężenie dopaminy. Poza tym spożywanie pokarmów zawierających duże ilości cukru i tłuszczów pobudza uwalnianie w mózgu własnych opioidów organizmu ( związków podobnych do morfiny – endorfin ). Niektóre osoby ratując się przed łapczywością, łakomstwem czy innym uzależnieniem zażywają lekarstwa blokujące w mózgu receptory heroiny i morfiny, powodujące jednocześnie zmniejszenie chęci konsumpcji słodyczy oraz innej żywności. Jeżeli spożywamy duże ilości słodyczy to rozwija się w naszym organizmie tolerancja na cukier co przyczynia się w prosty sposób do tego, że potrzebujemy spożywać słodycze w coraz większej ilości. Osoby otyłe mimo tego, że znają konsekwencje tego stanu rzeczy, a więc pogorszenie zdrowia, negatywny odbiór społeczny i osobisty nie mogą często zapanować nad objadaniem się niezdrową żywnością i słodyczami. Aby wytrwać w postanowieniu całkowitej zmiany stylu życia należy mieć bardzo silną wolę, dyscyplinę i samokontrolę. Bardzo często rozpoczynając dietę osoby otyłe i uzależnione od cukru doświadczają tak zwanego zespołu abstynencyjnego, gdy nagle pozbawi ich się słodyczy – zjawisko podobne jak w przypadku narkomanów i alkoholików. Podobnie jak w przypadku narkomanów, po początkowym okresie zadowolenia dostarczonego przez spożycie słodyczy osoby od nich uzależnione konsumują je nie po to aby być na tzw. haju ale żeby się po prostu normalnie poczuć.

Groźny cukier zawarty w napojach. Do najbardziej uzależniającej żywności należą słodzone cukrem napoje. Okazuje się, że wraz z napojem przyjmujemy tak duże ilości glukozy, iż może to doprowadzić do otyłości i cukrzycy. Nawet tak zwane jedzenie śmieciowe nie jest tak szkodliwe dla zdrowia. Okazuje się, że kiedy wypijamy kalorie nie czujemy się nasyceni, a więc i tak musimy spożyć jakiś pokarm. Najlepszym dla naszego zdrowia jest picie zwykłej wody najlepiej z kranu. Jeżeli trzeba to należy ją wcześniej przefiltrować. To przecież reklamy wmówiły nam, iż potrzebujemy codziennie napić się jakiegoś soku czy napoju zamiast wody. Ale należy pamiętać, że my sami składamy się głównie z wody i dlatego dla naszego organizmu jest to najlepszy płyn. Poza tym naukowcy stwierdzili, że popijanie wody pomiędzy posiłkami zwiększa utratę wagi ciała nawet o ponad 40 %, a o to nam przecież chodzi. Tak więc pijmy wodę na zdrowie, a napojom i sokom słodzonym powiedzmy zdecydowane nie.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: