Jak działa glukometr?

Jak działa glukometr?

Cukrzyca to niebezpieczna choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci. Jednak specjalne urządzenia, pozwalają monitorować poziom cukru we krwi. Cukrzyca jest zespołem chorób metabolicznych – oznacza to, że we krwi chorego poziom cukru jest zbyt mały, bądź zbyt wysoki.

Wiąże się to z zaburzeniami w produkcji insuliny. Ważne jest, aby monitorować na bieżąco poziom cukru. Może to zapobiec tragedii.

Pacjenci zmagający się z cukrzycą powinni przynajmniej dwa razy dziennie sprawdzać poziom cukru. Najlepiej jeśli robi się to rano, na czczo, oraz wieczorem bezpośrednio przed snem. W tym celu powstało specjalne urządzenie, nazywane glukometrem. Dzięki niemu, chory może na bieżąco monitorować stan organizmu.

Badanie poziomu cukru – na czym to polega?

Zasada działania glukometru jest bardzo prosta. Skłąda się on z dwóch części – pierwsza z nich służy do nakłuwania, najlepiej opuszka palca, w celu pobrania kropli krwi. Kroplę krwi która wypłynie umieszcza się na specjalnym pasku, który w zależności od modelu glukometru posiada elektrody lub odczynnik chemiczny. Paseczek umieszcza się w glukometrze. Dzięki reakcjom jakie zaszły na pasku urządzenie jest w stanie dokładnie zmierzyć poziom cukru. W zależności od glukometru, powinien on wynosić 70/120 mg-dl lub 3,9-6,6 mmol/l.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: