Wszystkie jej typy, czyli rodzaje cukrzycy

Wszystkie jej typy, czyli rodzaje cukrzycy

Cukrzyca to przede wszystkim choroba wynikająca z błędów żywieniowych, oraz zaniedbań aktywności fizycznej. Jednak nie wszystkie jej rodzaje, to konsekwencje niewłaściwego postępowania chorego.
Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji, współczesna medycyna wyróżnia 4 podstawowe rodzaje cukrzycy:

  • typu 1 – tzw. cukrzyca insulinozależna lub młodzieńcza, której przyczyną jest autoagresja organizmu. Wciąż nie wiadomo, z jakiego powodu komórki układu odporności niszczą tzw. komórki beta wysp trzustki, produkujących insulinę. Lekarze uważają jednak, że zmiany mogą być wywołane czynnikami genetycznymi. Chorzy na cukrzycę typu 1, stanowią grupę ok. 10 procent wszystkich diabetyków, i są nimi zwykle dzieci oraz młodzież.
  • typu 2 – (insulinoniezależna) to najczęściej występujący rodzaj cukrzycy (ok. 90%). To właśnie ten typ choroby określa się mianem cywilizacyjnej, ponieważ zwykle dotyczy ludzi po 40 roku życia, i stanowi następstwo zaniedbań dietetycznych. Choroba ta, to problem nieprawidłowo działającej insuliny. Chociaż jest ona produkowana w nadmiarze, to z powodu upośledzenia receptorów, nie jest zdolna do przenoszenia glukozy z krwi do komórek. Cukrzyca typu 2, diagnozowana jest średnio po ok. 8 latach od momentu zachorowania. W następstwie jej rozwoju, dochodzi do powikłań, tj. uszkodzenia wzroku, nerek, serca, a także udaru mózgu.
  • cukrzyca ciężarnych – nazywaną również ciążową, to rodzaj cukrzycy utrzymującej się tylko i wyłącznie przez czas trwania ciąży. Dotyczy ok. 3 procent ciężarnych. Zachowanie prawidłowej diety i stała opieka lekarza, pozwalają na spokojny i zdrowy przebieg ciąży.
  • wtórna cukrzyca – to najbardziej zróżnicowana grupa cukrzyc, stanowiąca ok. 2 procent wszystkich przypadków, występuje w Europie i Ameryce Północnej. Charakterystyczne są tu towarzyszące cukrzycy, inne zaburzenia i zespoły chorobowe. Może być: reakcją na wieloletnie stosowanie określonych leków, następstwem anomalii genetycznych, choroby trzustki, a także niedożywienia.

Każdy typ cukrzycy wymaga konsultacji z lekarzem, na podstawie której podejmowane są odpowiednie działania lecznicze. Cukrzyca, która jest nieleczona, zawsze daję początek poważniejszym zaburzeniom funkcjonowania całego organizmu.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: