Gdy cukrzyk idzie do szpitala

Gdy cukrzyk idzie do szpitala

Często trafiamy do szpitala, gdy zdiagnozowano już u nas cukrzyce. Na oddziale diabetologicznym będziemy właściwie badani, diagnozowani i leczeni. W takim wypadku pomiary poziomu cukru we krwi, oraz ustalanie jaką insulinę i w jakich ilościach będziemy przyjmować zależeć będzie bezpośrednio od lekarza odpowiedzialnego za nasz pokój. Na takich oddziałach nie musimy brać z sobą ani glukometru, ani insuliny, ani penów. Większe problemy zaczynają się, gdy do szpitala trafimy z innymi dolegliwościami.

Pobyt w szpitalu.

Jeżeli do szpitala trafiliśmy z przyczyn innych niż cukrzyca, to musimy sami zadbać o dalsze leczenie tej choroby. Zdarzyć się może, że zabrała nas karetka. Nie zawsze jesteśmy też przytomni. I co wtedy? Najlepiej wcześniej zabezpieczyć się na taką ewentualność i np. mieć w swoich dokumentach dokument potwierdzający naszą chorobę, lub założyć sobie opaskę z taką informacją. Dobrym zwyczajem jest także przygotowanie sobie jednego pena z glukozą, glukometru z paskami i zabierać je zawsze ze sobą, gdy wychodzimy z domu. W ten sposób możemy w ekstremalnych sytuacjach pomóc sobie lub innym diabetykom. Ważnym jest także aby mieć w kieszeniach lub torebce trochę słodyczy, po to, aby  gdy dopadnie nas nagle niedocukrzenie ratować się spożywaniem cukierków. W sytuacji, gdy mamy pompę insulinową, nie powinniśmy czekać z wymianą zbiorniczka z insuliną na ostatnią chwilę. Szczególnie należy na to zwrócić uwagę, gdy udajemy się do szpitala albowiem prawie na pewno obiekty te nie będą miały tego rodzaju insuliny. Nie łudźmy się także tym, że szpital będzie miał zapasowe igły i wstrzykiwacze. Przetargi na leki wygrywają najtańsze produkty, dlatego nie oczekujmy, że właśnie taki sprzęt jaki posiadamy będzie miała placówka do której idziemy się leczyć. Ponadto zdarza się, że nasz pobyt w szpitalu się przedłuża i już kończy się nam insulina i paski. W takich wypadkach najlepiej mieć mały zapas w domowej lodówce i poprosić kogoś z rodziny lub osobę zaufaną o dostarczenie nam nowej dawki insuliny i pasków. Dlatego jeśli mamy zaplanowany pobyt w szpitalu to przygotujmy się do niego odpowiednio i zróbmy małe zapasy wszystkiego co niezbędne do dłuższego pobytu poza domem.

Poznaj swoja chorobę i lecz się sam. 

Oczywiście każde leczenie wymaga odpowiedniej wiedzy. Najlepiej jak my sami nabędziemy jej jak najwięcej , albowiem wtedy właściwie pokierujemy swoja chorobą. Jeżeli już trafiliśmy do szpitala i zadbaliśmy o to, że mamy z sobą wystarczającą ilość insuliny, to jeden problem mamy z głowy. Natomiast jeśli musimy poddać się operacji czy skomplikowanemu zabiegowi, to poziom glikemii ma istotne znaczenie Zarówno hipoglikemia  ( niedocukrzenie ) jak i hiperglikemia ( nadmiar cukru we krwi ) jest zjawiskiem niekorzystnym i dlatego należy jak najszybciej wyrównać do właściwego poziom glikemii. Nasz pobyt w szpitalu należy wykorzystać jak najlepiej i dostosować swój tryb życia do stałych pór spożywania posiłków. Mamy zazwyczaj tyle czasu, że możemy zająć się tylko sobą i swoja chorobą. Pomocnym w takim wypadku jest dzienniczek samokontroli cukrzycowej. Należy dobrze zaprezentować się jako pacjent i dlatego musimy wiedzieć: jaką insulinę używamy, jakie jednostki i kiedy wstrzykujemy sobie do organizmu, jaki mamy poziom hemoglobiny glikowanej, jaki poziom pomiarów poziomu glikemii mieliśmy ostatnio oraz znać swoje choroby towarzyszące. Jeżeli będziemy dobrze wyedukowani i znali swoje choroby oraz odpowiednio do nich postępowali, to na długi czas będziemy  panować nad swoimi dolegliwościami.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: