Zmienne metody leczenia cukrzycy

Zmienne metody leczenia cukrzycy

Obecnie istnieje wiele metod leczenia cukrzycy. Większość diabetyków korzysta jednak z tradycyjnych wstrzykiwaczy, wykorzystując jeden z modeli wielokrotnej iniekcji. Większą swobodę i dokładność leczenia daje FIT (Funkcjonalna intensywna insulinoterapia ), co obok pompy insulinowej daje dobrze wyedukowanym pacjentom cukrzycowym możliwość w miarę normalnego życia.Celem leczenia FIT jest tzw. wyrównanie metaboliczne.
Konsekwencja i regularność, jest niezbędna aby skutecznie wykorzystać tą metodę leczenia. Niezbędne są częste pomiary zawartości glukozy we krwi, a także dostosowanie diety do założonych do spożycia ilości węglowodanów,białek i tłuszczy. Czy częste pomiary są skuteczne? Nie zawsze. Można zauważyć, że im bardziej nasza metoda jest elastyczna , czyli im więcej jest w niej parametrów zmiennych tym samokontrola musi być bardziej intensywna. Częściej także dokonujemy iniekcji insuliny – przy czym ilość jej musi być ściśle dobrana do wyników badań jak i planowanych ilości spożywanego jedzenia. Oprócz niezbędnej diety wymagany jest stały regularny wysiłek fizyczny. Należy pamiętać o tym, że o poziomie insuliny decyduje: jedzenie, wysiłek fizyczny, dodatkowa choroba, stres, nadmierne zmęczenie. To wszystko ma wpływ na codzienne decyzje terapeutyczne. Ważnym jest także to aby nie popaść w rutynę. Ponieważ cukrzyca jest bezterminowa to jej leczenie, czynności związane z samokontrolą, dietą, dawkowaniem insuliny towarzyszą choremu do końca życia. Przyzwyczajamy się do choroby co jest i dobre i złe.

FIT, a swoboda działania. Ideą tej metody jest dopasowanie dawki insuliny do planowanego posiłku i aktualnego poziomu cukru. Wymaga to od pacjenta sporego zaangażowania w dokładność pomiarów, dopasowania ilości i jakości diety i odpowiedniej dawki insuliny . Należy też codziennie kontrolować swoją wagę; pamiętając jednocześnie o tym, że każde zwiększenie przyjmowania większej ilości insuliny skutkuje wzrostem wagi ciała. Często dobrze prowadzona metoda FIT jest rozregulowana podczas pobytu w szpitalu, gdzie posiłki dla wszystkich są jednakowe, leczenie standardowe, a dane uśredniane. Kiedy eksperymentuje się z jedzeniem i insuliną, istnieje duże prawdopodobieństwo pomyłki w obliczeniu odpowiedniej dawki insuliny. Dlatego też metoda FIT wymaga częstrzych kontroli poziomu glukozy we krwi. Od korzystających z tej metody leczenia FIT, która daje wiele swobody działania, wymaga się jednak ogromnej odpowiedzialności , systematyczności i dużej wiedzy.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: