Wszystko o cukrzycy

Cukrzyca to choroba metaboliczna. Jej występowanie wynika z zaburzeń metabolizmu cukrów. Wskutek niedoboru insuliny przemiana glukozy (cukru prostego zawartego w pożywieniu) w „paliwo” energetyczne dla naszych komórek nie jest możliwa.
Możemy wyróżnić dwa typy cukrzycy: typ 1- insulinozależny oraz typ 2 – insulinoniezależny. Pierwszy typ cukrzycy jest związany z czynnikiem genetycznym oraz nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Komórki odpowiedzialne za zwalczanie wirusów w tej chorobie atakują komórki wytwarzające insulinę. Cukrzyca typu 1 objawia się zazwyczaj w młodym wieku, jest to choroba przewlekła, wymagająca specjalnej diety, stałego pomiaru cukru we krwi (nie dopuszczania ani do hiperglikemii ani do hipoglikemii) oraz zażywania insuliny (zazwyczaj do końca życia). Niekiedy konieczne może być leczenie operacyjne (przeszczep trzustki).
Cukrzyca typu drugiego to najczęstsza postać choroby (dotyczy niemal 90 % przypadków zachorowań). Można na nią zachorować w każdym wieku, szczególnie narażone są jednak osoby otyłe, powyżej 45 roku życia, niewłaściwie się odżywiające, o wysokim stężeniu cholesterolu we krwi. Zagrożenie chorobą wzrasta również, jeśli w rodzinie występowały już jej przypadki. Cukrzyca typu drugiego jest chorobą, która wymaga zmiany stylu życia, kontrolowania swojej diety, wprowadzenia aktywności fizycznej oraz (niekiedy) stosowania leczenia farmakologicznego (doustne leki przeciwcukrzycowe). Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, jak choroba wieńcowa, jaskra, choroby nerek, uszkodzenia układu nerwowego, a także śpiączka cukrzycowa.
Możemy wyróżnić jeszcze inny rodzaj schorzenia – cukrzycę ciążową. Diagnozuje się ją u około 3 % ciężarnych (w wieku powyżej 25 lat, między 24 a 28 tygodniem ciąży). Choroba ta wymaga stosowania profilaktyki. Choć w okresie poporodowym objawy mogą samoistnie ustąpić, to kobiety, które przeszły ciążową postać choroby są bardziej narażonę na cukrzycę typu 2 w przyszłości.
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną – dotyka około 250 milionów osób na świecie (a mowa tylko o zdiagnozowanych przypadkach). Nieleczona cukrzyca może prowadzić nie tylko do groźnych powikłań, ale nawet do śmierci (szacuje się, że co 10 sekund jedna osoba umiera z tego powodu). W Polsce na cukrzycę choruje około 2,5 miliona osób, przy czym większość stanowią przypadki cukrzycy typu 2. Niestety – niemal 1/3 chorych nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Dodatkowo w naszym kraju leczenie cukrzycy funkcjonuje na raczej skromnym poziomie. Brakuje zarówno specjalistów, jak i dostępu do nowoczesnych terapii.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: