Cukrzyca, a zdrowie kobiety w ciąży

Ignacio Campo z Unsplash
Ignacio Campo z Unsplash

Cukrzyca w ciąży może budzić lęk u wielu kobiet. Zarówno tych, które chorując zdecydowały się na dziecko, jak i tych, u których rozpoznano ją, gdy były już przy nadziei. Nie trzeba się jednak niczego obawiać, gdy czuwa nad nami lekarz.

W naszym społeczeństwie, coraz więcej jest diabetyczek. Wiele z nich zostało zdiagnozowanych jeszcze w wieku dziecięcym lub w okresie dojrzewania. Zwykle chorują na cukrzycę typu 1, gdzie konieczne jest stosowanie insulinoterapii. Kobiety te często boją się zachodzić w ciąże, uważając swój „słodki” stan za groźny dla życia i zdrowia ich samych, a także nienarodzonego maleństwa. W zdecydowanej większości przypadków, lekarze nie widzą przeciwskazań, aby diabetyczka mogła zostać matką. Pod warunkiem jednak, że wcześniej pacjentka stosowała się do wszystkich zaleceń, a jej aktualny stan zdrowia uznawany jest za dobry, pomimo przewlekłej choroby.
Innym problemem, jest tzw. cukrzyca ciężarnych, która mija po porodzie. Zwykle rozwija się między 24, a 28 tygodniem ciąży. Właśnie w tym okresie wykonywane są badania, które umożliwiają wykrycie choroby. U pań znajdujących się w grupie ryzyka, test tolerancji glukozy (tzw. krzywa cukrowa) przeprowadzany jest już na samym początku ciąży.
Pacjentki będące w ciąży, u których zdiagnozowano cukrzycę, powinny znajdować się pod stała kontrolą zespołu diabetologiczno–położniczego, aż do dnia rozwiązania. Lekarze pomogą przygotować optymalną dietę, wyjaśnią w jaki sposób prowadzić dziennik ciąży, a także w razie konieczności, przepiszą odpowiednie leki lub preparaty insulinowe.
Niezwykle ważna jest także samokontrola pacjentki. Konieczne będzie podjęcie działań, takich jak:

• systematyczne monitorowanie glikemii (pomiary glukozy we krwi przy użyciu glukometru),
• wykonywanie pomiarów ciał ketonowych i glukozy w moczu (za pomocą pasków testowych),
• utrzymanie specjalnej diety (rezygnacja ze słodyczy, a także odpowiednia kompozycja składników, tj. węglowodany, tłuszcze i białka),
• regularne przyjmowanie insuliny, gdy zajdzie taka konieczność.

Przestrzeganie zaleceń lekarza jest bardzo ważne dla zdrowia i życia, zarówno samej matki, jak i jej dziecka. Tylko odpowiednia profilaktyka pozwoli spokojnie i bezpiecznie przejść przez wszystkie etapy ciąży, aż do szczęśliwego rozwiązania.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: