Czy pies może wyczuć spadek poziomu cukru we krwi?

Czy pies może wyczuć spadek poziomu cukru we krwi?

Ze względu na swój niesamowity węch, psy mogą wyczuć nawet hipoglikemię. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Czworonogi bardzo przywiązują się do właścicieli. Są wierne, posłuszne, a bywa nawet tak, że mogą uratować życie.

Psy, zwłaszcza te tresowane, znane są ze swoich niezwykłych umiejętności wyczuwania, znajdowania pewnych rzeczy. Ten świetny węch przydaje się również w przypadku… cukrzycy.

Okazuje się, że nasze czworonogi mogą wyczuć spadek cukru we krwi. Co prawda, naukowcy spierają się co do tej teorii. Jednak wielu z nich przychyla się bardziej ku tezie, że faktycznie psy są w stanie wyczuć znaczny spadek cukru.

Hipoglikemia

Hipoglikemia, bo tak nazywa się stan, w którym poziom glukozy spada drastycznie, może doprowadzić nawet do śmierci. Objawia się silnym uczuciem głodu, jak i nudnościami. Organizm jest osłabiony, mogą pojawić się drgawki czy wzmożona potliwość. Nie każdy jednak takie objawy od razu wiąże ze spadkiem cukru.

To nie wszystko

Pies dzięki swojemu niebywałemu zmysłowi, może zapobiec nieszczęściu. Co więcej, okazuje się, że czworonogi mogą również przewidzieć atak epilepsji nawet godzinę przed. Nad badaniami pracowało wielu specjalistów, którzy potwierdzili tezę, jakoby pies mógł wyczuć stan przedpadaczkowy i ostrzec właściciela.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: