Samokontrola w cukrzycy

Samokontrola w cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną która dotyka coraz większej ilości osób. Stan ten wymaga wprowadzenia szczególnych zmian w stylu życia tak, aby nie doszło do groźnych powikłań. Diabetycy powinni szczególną uwagę zwracać na regularność badań lekarskich, odpowiednią dietę, ale też na samokontrolę na co dzień. Na czym taka samokontrola w cukrzycy polega?

Samokontrola w cukrzycy.

Przede wszystkim na podejmowaniu racjonalnych decyzji, kontrolowaniu poziomu cukru we krwi oraz dostosowywaniu do niego dawek leków. Do podstawowych elementów samokontroli należy dobór właściwej diety. Posiłki powinny być w niej spożywane regularnie, o stałych porach, w takiej liczbie, by zachowywać stały poziom cukru we krwi. Liczbę posiłków najlepiej ustalić z lekarzem prowadzącym. W cukrzycy typu 2, często związanej z otyłością, konieczne jest również zredukowanie porcji oraz bilansu kalorycznego. Za każdym razem dieta powinna jednak dostarczać niezbędnych składników odżywczych oraz być różnorodną.

Ważna dieta.

Szczególnie zalecane są produkty bogate w błonnik i węglowodany złożone, bowiem cukier który zawierają wchłania się powoli. Można również korzystać z tabeli indeksu glikemicznego – i wybierać pokarmy o niskim IG. Jako źródło białka warto wybierać chude mięso drobiowe, ryby oraz rośliny strączkowe, ograniczając przy tym spożycie tłuszczów zwierzęcych. Lepiej zdecydować się na produkty bogate w wapń (jak chudy nabiał), kwasy omega-3, oraz oleje roślinne (zwłaszcza rzepakowy, lniany oraz oliwę z oliwek). W diecie powinno się znaleźć również dużo warzyw, a niewiele soli. Gotowe dania, półprodukty, konserwy – bez tego wszystkiego można się obejść – z korzyścią dla zdrowia i kubków smakowych. Ważny jest też sposób przygotowywania posiłków – należy unikać smażenia.

Kontrola pomiarów poziomu cukru.

Niezwykle istotne w samokontroli jest również regularne przeprowadzanie pomiarów cukru we krwi – na czczo, około 2 godzin po posiłku, przed głównymi posiłkami a często również przed snem (ogółem, pomiarów powinno się dokonywać do najmniej 4 razy na dobę). Osoby chore na cukrzycę nie powinny stronić od wysiłku fizycznego, powinien on jednak być dostosowany do możliwości organizmu.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: