Czy można zahamować epidemię cukrzycy na świecie?

National Cancer Institute z Unsplash
National Cancer Institute z Unsplash

Współczesna medycyna w swoim działaniu przypomina próbę zdiagnozowania usterki auta metodą słuchania silnika zamiast zajrzenia pod maskę.

Większość lekarzy przekonuje nas, że na pewno nie mamy cukrzycy ponieważ poziom naszej glukozy we krwi jest poniżej 100mg/dl. Niestety większość z nich się myli. Okazuje się, iż wielu pacjentów ma idealny poziom glikemii, ale za to niezwykle wysoki poziom insuliny oraz wszystkie inne zaburzenia metaboliczne, które najczęściej towarzyszą stanom przed cukrzycowym. Wielu lekarzy nie potrafi właściwie zdiagnozować choroby. Przerażający przykład Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie najlepiej na świecie rozwinięta medycyna nie potrafi wykryć cukrzycy u 90 % ludzi cierpiących na tą dolegliwość jest dla świata czynnikiem alarmującym. Najpowszechniej występująca choroba w USA nie jest odpowiednio wcześnie wykryta i dlatego chorujący na nią za późno rozpoczynają właściwe leczenie; podobnie jak nie jeszcze gorzej jest w naszym kraju. Przyszłość to medycyna funkcjonalna. Lekarze muszą nauczyć się leczyć człowieka, a nie chorobę; układ, a nie objawy. Taka powinna być medycyna przystosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy znaleźć odpowiedni sposób leczenia dla każdego pacjenta. Jeżeli podawanie lekarstw jest w danym przypadku najwłaściwsze to trzeba je podawać, jeżeli zaś najlepiej zadziała zmiana diety albo suplementy, zioła lub zmiana stylu życia , wówczas należy się tego trzymać. Należy poznać działanie organizmu, jego zaburzenia równowagi oraz tego, w jaki sposób przywrócić tę równowagę. Poprzez takie działania wypracować można indywidualny sposób leczenia dla każdego pacjenta osobno.

Medycyna funkcjonalna. Koncentracja na pacjencie leży u podstaw rewolucyjnego, nowego sposobu zrozumienia przyczyn leżących u podłoża chorób, a także tego w jaki sposób nasze geny, nasze środowisko, nasz styl życia wpływają na nasze zdrowie. Medycyna funkcjonalna stara się odpowiedzieć na pytania – dlaczego?, nie zaś tylko jakie lekarstwo będzie odpowiednie na daną chorobę? Odpowiada na pytanie, który układ lub układy w twoim organizmie są zaburzone, a nie na co chorujesz. Celem nowoczesnej medycyny jest odkrycie tego, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie tych układów i w jaki sposób przywrócić im ich prawidłowe działanie. Podstawowym działaniem naprawczym powinno być właściwe rozpoznanie i podjęcie takich działań aby nasz organizm znalazł się w równowadze; czyli należy leczyć cały układ, a nie tylko objawy chorobowe. W tym leczeniu bardzo ważną jest odpowiednia współpraca na linii lekarz prowadzący- pacjent. Właściwe , dobre zdiagnozowanie przyczyn chorobowych, a potem odpowiednie ich leczenie to pierwsze kroki we właściwym kierunku. Już sama zmiana niezdrowego stylu życia na ten właściwy daje szybkie efekty lepszego samopoczucia i samooceny. To, że ubywa nam zbędnych kilogramów też jest pocieszającym zjawiskiem i drogą we właściwym kierunku. Odpowiednia dieta i dobrze dobrany regularny wysiłek fizyczny tylko może nam pomóc w radzeniu sobie z nabytymi chorobami, a i w wielu przypadkach doprowadziło to do cofnięcia się już nabytych dolegliwości.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: