Właściwa waga przy cukrzycy

Właściwa waga przy cukrzycy

Wśród zaleceń lekarskich dotyczących pacjentów dotkniętych problemem cukrzycy znajdują się te dotyczące właściwej diety, przyjmowania lekarstw w ustalonych godzinach, zażywania odpowiedniej ilości ruchu oraz… utrzymania właściwej masy ciała. Właściwej – czyli jakiej?

Na świecie istnieje kilka różnych typów budowy ciała, figury, rozstawu kości… Nikt nie jest identyczny. Czy zatem dwie te same osoby, o tym samym wzroście – będą wyglądać rewelacyjnie przy tej samej wadze? Oczywiście, że nie!

Waga, odwieczny wróg?

To jak wyglądamy zależy miedzy innymi od ukształtowania naszych kości i stopnia ich mineralizacji oraz od tego, czy posiadamy procentowo większy wskaźnik ilości mięśni od tłuszczu. Niestety, kobiety mają tendencję do sugerowania się wyłącznie wagą.  A to ogromny błąd! Wszelkiej maści wskaźniki masy ciała mogą być nam pomocne, jednak nie określą jaka masa ciała będzie dla nas najkorzystniejsza. Nie idealna, nie należna, nie akceptowalna… lecz właśnie najkorzystniejsza, czyli taka, przy której będziemy czuć się zdrowo i pełni sił!

Kalkulator BMI

Najpopularniejszym wskaźnikiem optymalnej ciała jest BMI, ale w określeniu względnie poprawnej masy ciała pomoże nam również tzw. wzór Broca w wersji rozszerzonej, czyli wzór Broca-Brugsha.  Za jego pomocą obliczymy idealną masę naszego ciała.

Wzór Broca
To najstarszy wzór, za pomocą którego określano prawidłową masę ciała dla osób z przedziału 160-190 cm wzrostu. Wynik otrzymujemy poprzez odjęcie od naszego wzrostu liczby 100.

Waga Należna Broca = wzrost (w cm) – 100

Wagę idealną otrzymamy odejmując od wagi należnej pewien procent jej wartości. Dla kobiet będzie to 15%, zaś dla mężczyzn 10%. Dokonując analizy otrzymanych wyników, dojść możemy do wniosku, że waga prawie idealna to przedział między wagą idealną, a należną.

Waga idealna wg Broca

(kobiety) = waga należna * 0,85

(mężczyźni) = waga należna * 0,9

Między wagą należną, a nadwagą mieści się waga akceptowalna. Nadwaga rozpoczyna się więc w sytuacji kiedy masa ciała przewyższa o 10% wagę należną, zaś otyłość – kiedy przewyższa ona ją aż o 20%.

Nadwaga wg Broca > waga należna * 1.1

Otyłość wg Broca > waga nalezna * 1.2

Wskaźnik Broca-Brugsha

Idealną wagę otrzymamy, kiedy odejmiemy od wysokości naszego ciała liczbę 100, 105 lub 110 według schematu zamieszczonego poniżej.

Waga idealna Broca-Brugsha

= wzrost (dla przedziału: 155 – 164 cm) – 100

= wzrost (dla przedziału: 165 – 175 cm) – 105

= wzrost dla przedziału: 176 – 190 cm) – 110

Przykładowe wyniki

Mężczyzna, wzrost: 190 cm:

Wzór Broca
Waga idealna: 81 kg
Waga prawie idealna: 81,01 – 89,99 kg
Waga należna: 90 kg
Waga akceptowalna: 90,01 – 99 kg
Nadwaga: 99,01 – 108 kg
Otyłość: więcej niż 108 kg

Wskaźnik Broca-Brugsha
Waga idealna: 80 kg

Otrzymane obliczenia z pewnością sprawią, że zaczniemy zastanawiać się nad sporym „rozstrzałem”.  Powinno nasunąć nam to wnioski, że wszystkie kalkulatory są jedynie pomocą, a nie wyznacznikiem tego jak powinniśmy wyglądać. Rzekomo idealna waga bowiem, nie zagwarantuje nam zdrowia ani szczęścia.

W określeniu właściwej dla nas masy ciała powinien pomóc nam lekarz lub też specjalista dietetyk. Istnieją odpowiednie urządzenia mierzące procentową ilość tłuszczu w organizmie. Powinniśmy z nich skorzystać, aby szczegółowo poznać całą prawdę o naszej tuszy.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: