Czy cukrzyca i sport idą w parze?

Czy cukrzyca i sport idą w parze?

Nie każda forma aktywności fizycznej jest wskazana dla osoby chorej na cukrzycę. Jednak w wielu przypadkach regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny wspomaga w walce z chorobą.

Zanim zdecydujemy się uprawiać jakiś sport powinniśmy udać się na konsultację z naszym lekarzem prowadzącym. Specjalista zleci wykonanie odpowiednich badań, przeanalizuje rozwój choroby na przełomie kilku ostatnich miesięcy i pomoże dopasować ćwiczenia do naszych umiejętności w taki sposób, aby były one w 100% bezpieczne.

Wpływ sportu na zdrowie

Uprawianie sportu  niezwykle pozytywnie oddziałuje na nasz wygląd, samopoczucie, poprawia pracę serca, elastyczność mięśni oraz wzmacnia kości. Zbyt wysoki poziom glukozy jest szkodliwy dla naszego organizmu. Najbardziej narażone są oczy, serce, nerki, układ nerwowy oraz układ krwionośny. Cukrzycę można jednak okiełznać stosując odpowiednią dietę i poprzez przyjmowanie leków. Oprócz tego wskazane jest również uprawianie niezbyt forsownych ćwiczeń fizycznych. Ruszając się jesteśmy w stanie obniżyć poziom cukru i jednocześnie usprawniamy krążenie.  Sport podwyższa podatność naszego ciała na efektywny wpływ insuliny, co skutkuje w dalszej perspektywie czasowej możliwością zmniejszenia ilości przyjmowanych leków.

Przeciwwskazania

Uprawianie sportu jest bezwzględnie zakazane w przypadku osób, u których poziom cukru jest wyższy niż 300mg/dl. Intensywnego ruchu powinny wystrzegać się również osoby  cierpiące na retinopatię, neuropatię i nefropatie. Jeśli przechodzimy jakąś infekcję lub jesteśmy osłabieni, powinniśmy bardziej na siebie uważać, bowiem nawet banalne przeziębienie utrudnia właściwą kontrolę poziomu cukru.

Jak ćwiczy diabetyk

Cukrzycy powinni starać się, aby wykonywać ćwiczenia o stałych porach. Niezwykle ważne jest, aby przed każdą zaplanowaną aktywnością zjeść posiłek w celu dostarczenia organizmowi niezbędnej ilości węglowodanów. Podczas wykonywania ćwiczeń nie wolno zbytnio forsować mięśni, w które wstrzyknięta została insulina czyli np. mięśni brzucha.

Dla osób cierpiących z powodu cukrzycy wskazane jest uprawianie sportów związanych z wysiłkiem tlenowym np. biegi długodystansowe, nordic walkig, pływanie, aerobik, rolki, tenis, siatkówka, koszykówka oraz najbardziej popularna wśród cukrzyków – jazda na rowerze.  Te rodzaje aktywności nie przyczyniają się do nadmiernego wzrostu ciśnienia.  Cały trening powinien zamykać się w około 30 minutach i nie powinien być zbyt intensywny. Najlepiej aby ćwiczyć od poniedziałku do piątku, a weekendy zostawiać sobie na należyty odpoczynek. Można również zastosować system 1+1, czyli dzień ćwiczeń po którym następuje dzień wolnego.

Sport przyczynia się do zachowania naszej sprawności. Osoby, które chorują na cukrzycę bardzo często zamykają się w swoich domach i przechodzą na „siedzący” tryb życia. Obawiają się bowiem konsekwencji, jakie niesie ze sobą ta choroba, czyli np. utraty przytomności w miejscu publicznym. Należy jednak przemóc własne obawy i leki by zacząć ćwiczyć… na zdrowie!

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: