Cukrzyca objawy

Cukrzyca objawy

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną i wiąże się z zaburzeniami w przemianie cukrów przez organizm. W wyniku niedoboru insuliny (wytwarzanej przez trzustkę) glukoza nie jest przetwarzana w energię.

Możemy wyróżnić dwa typy cukrzycy: 1 – insulinozależny oraz 2 – insulinoniezależny. Objawy są zróżnicowane w zależności od typu diabetozy. Cukrzyca typu pierwszego zazwyczaj daje objawy nagłe, na ogół przed 30 rokiem życia (a najczęściej pomiędzy 12 a 15). Co istotne – symtomy nasilają sie w ciągu kilku dni, sprowadzając się do takich reakcji orgaznizmu jak zwiększone pragnienie, wzmożone oddawanie moczu (również w nocy), spadek wagi, osłabienie, przewlekłe zmęczenie. Wysokie stężenie glukozy we krwi sprawia, że również w moczu ten cukier występuje w nadmiarze. Wielomocz jest sprzężony ze wzmożonym pragnieniem, które ma zapobieg odwodnieniu organizmu. Jeśli do niego jednak dochodzi – następuje spadek masy ciała.

Niedobór insuliny prowadzi też do dodatkowych objawów, takich jak zaburzenia rytmu serca, problemy z widzeniem, grzybice, skórcze mięśni. Bardzo ważne jest podjęcie interwencji na czas – brak terapii może doprowadzić do groźnych powikłań. Jeśli chodzi o objawy w cukrzycy typu drugiego są one trudniejsze do zauważenia, bowiem przebiegają mniej gwałtownie. Zazwyczaj diagnoza jest stawiana zbyt późno. Objawy są takie same jak w cukrzycy typu 1 (wielomocz, wzmożone pragnienie, skłonność do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych), jednak dochodzą do nich (w późniejszym okresie rozwoju schorzenia): choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń obwodowych i mózgowych, uszkodzenia nerek, owrzodzenia stóp i zanik mięśni. Należy pamiętać, że nadwaga i otyłość sprzyjają pojawieniu się cukrzycy typu drugiego. Stąd – zalecane są regularne badania profilaktyczne, a jeśli to możliwe, również modyfikacja stylu życia, prowadząca do redukcji wagi.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: