Miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych

W cukrzycy występuje zaburzenie metabolizmu cukrów – w wyniku niewystarczającej produkcji insuliny (przez trzustkę) – przemiana glukozy jest upośledzona, lub wręcz całkiem niemożliwa. Cukrzyca powoduje powikłania różnego rodzaju. To choroba przewlekła, wymagająca zarówno stosowania specjalnej diety, jak i środków farmakologicznych.

Zagrożenia płynące z nieleczonej cukrzycy.

Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, jak choroba wieńcowa, jaskra, choroby nerek, uszkodzenia układu nerwowego, a także śpiączka cukrzycowa. Miażdżycę powoduje odkładanie się blaszek miażdżycowych w obrębie naczyń krwionośnych. W miażdżycy utrudnione jest zaopatrzenie w tlen wszelkich narządów (w wyniku zmniejszenia przepływu krwi przez zmienione naczynia). Do zmian miażdżycowych (zwłaszcza w cukrzycy) często dochodzi m.in. w tętnicach kończyn dolnych. Poza cukrzycą czynnikami ryzyka,
zwiększającymi możliwość wystąpienia miażdżycy są: wysoki poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze oraz palenie papierosów.

Objawy miażdżycy tętnic  kończyn dolnych.

Do głównych objawów miażdżycy tętnic kończyn dolnych zaliczamy: dużą wrażliwość kończyn na zimno, ich większą męczliwość, oraz ból łydek po wysiłku fizycznym. Z czasem mogą pojawić się również : posiniałość skóry, przebarwienia, utrata owłosienia, zaniki mięśniowe, trudności w gojeniu się ran a nawet owrzodzenia i brak tętna w naczyniach krwionośnych.
Leczenie miażdżycy kończyn dolnych w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby – opiera się głównie na fizykoterapii, rehabilitacji oraz farmakoterapii (w cięższych przypadkach). Do rozwiązań ostatecznych można zaliczyć chirurgiczne postępowanie, uwzględniające amputację lub protetykę.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Ja, diabetyk – serwis informacyjny dla diabetyków 2020