Powikłania cukrzycy – nefropatia

Objawów cukrzycy nie należy lekceważyć. Nieleczona choroba może przyczynić się do uszkodzenia nerek.

Zagrożenia wynikające z nefropatii

Większość społeczeństwa zdaje sobie sprawę, jakie powikłania wiążą się z nieleczoną cukrzycą. W marcu obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Fundacje, które patronują temu wydarzeniu, zwróciły uwagę na nefropatię. W związku z tym, iż początkowo choroba przebiega bezobjawowo, wielu lekarzy jej nie zauważa.

Nefropatia – świadomość społeczna

Niestety, zarówno Polacy, jak i mieszkańcy innych krajów, nie zdają sobie sprawy, jak poważną chorobą jest nefropatia. O tej przypadłości słyszało zaledwie 9% badanych.

Mikroalbuminuria

Badania przeprowadzone przez DEMAND wykazały, że u 39% pacjentów, którzy borykają się z cukrzycą, pojawia się mikroalbuminuria. Zagrożenie tą chorobą wzrasta wraz z wiekiem.

Rola badań przesiewowych

W przypadku choroby cukrzycowej nerek niezwykle istotną rolę odgrywają badania przesiewowe. Schorzeniom nerek często towarzyszą inne dolegliwości. Retinopatia, czyli uszkodzenie naczyń w siatkówce dna oka, stanowi jedną z nich.

W przypadku chorych na cukrzycę profilaktyczne badania laboratoryjne odgrywają niezwykle istotną rolę. W przypadku białkomoczu mamy do czynienia z uszkodzeniem nerek. Niestety, badania przesiewowe wykonuje się stosunkowo rzadko. Tymczasem wcześnie wykryta nefropatia jest wyleczalna. Współpraca International Society of Nephrology, Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej oraz WHO zapewnia lepsze zrozumienie zagrożeń chorobą nerek.

Arek

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Ja, diabetyk – serwis informacyjny dla diabetyków 2020