Insulina długodziałająca – lek oczekiwany przez cukrzyków

Insulina długodziałająca – lek oczekiwany przez cukrzyków

Najważniejsza informacja płynąca z Narodowego Funduszu Zdrowia to taka, że insulina długo działająca będzie refundowana dla większej ilości chorych. Będzie to także możliwe dla chorych na cukrzycę typu 2.
Kto dostanie. Do tej pory insulina ta była refundowana dla chorych na cukrzycę typu 1, a obecnie taniej będą ją mogli kupić inni chorzy. Refundacja jednak nie obejmie wszystkich chorych na cukrzycę ale jest to i tak duży postęp, ponieważ dostaną je chorzy, których nie można skutecznie leczyć preparatami insuliny ludzkiej. Otrzymają ją także ci których etiologia ( nauka o przyczynach i ich powiązaniach przyczynowo- skutkowych ) choroby jest znana i głównie spowodowana chorobami trzustki. Kolejna grupą pacjentów, którzy mogą liczyć na insulinę długo działającą są dzieci i młodzież, chociaż dla tej grupy zalecana jest pompa insulinowa.

Zalety. Insulina długo działająca zachowuje stałe, równomierne stężenie we krwi pacjenta przez cały dzień zarówno w nocy jak i pomiędzy posiłkami. Nową insulinę można podawać nawet tylko trzy razy w tygodniu. Degludec, tak nazywa się nowa długo działająca insulina, co daje pacjentom ogromny komfort i zdecydowane zmniejszenie ilości ukłuć. Pacjent, który stosuje tą insulinę nie musi tak często kłuć się dokonując iniekcji kilka razy rzadziej ale także rzadziej nakłuwa się aby zmierzyć sobie poziom glukozy we krwi. Przejście z insuliny dotychczas stosowanej na insulinę długo działającą może być dokonane tylko za zgodą i pod ścisłą kontrolą lekarza diabetologa.

Cukrzycy na świecie i w Polsce. Jak podają oficjalne dane obecnie na świecie chorych na cukrzycę jest ponad 366 milionów osób, a zgonów spowodowanych tą chorobą było w zeszłym roku około pięć milionów . W naszym kraju choruje na cukrzycę 3 miliony Polaków. Obecnie istnieją trzy sposoby podawania insuliny, a mianowicie strzykawką, wstrzykiwaczem ( tak zwanym penem ) i pompą insulinową. Z czasem używanie igły przez pacjentów staje się rutyną ale nigdy nie jest to przyjemnością. Cały czas trwają na całym świecie badania nad nowymi sposobami podawania insuliny np. poprzez aerozol, specjalne plastry, a także próbowano poprzez inhalacje; jak na ten czas bez powodzenia. Dlatego nie upowszechniono tych metod wśród cukrzyków. Coraz powszechniej diabetolodzy zalecają zastąpienie tradycyjnej insuliny jej analogiem. Analogi insuliny to zmodyfikowane genetycznie preparaty insuliny ludzkiej na przykład poprzez zmianę miejsc aminokwasów w łańcuchach cząsteczki insuliny. Takie modyfikacje pozwalają na stabilizację cząsteczki, co powoduje zmianę profilu działania. Analogi przeciwdziałają późnym powikłaniom cukrzycowym poprzez lepsze wyniki wyrównania cukrzycy – zmniejsza ilość epizodów hipoglikemii ( stan w którym poziom glukozy we krwi spada poniżej 55 mg/dl. ). Pacjentom chorym zarówno na cukrzycę typu 1 jak i cukrzyce typu 2 na razie pozostaje uciążliwe kłucie się. Insulina długo działająca dla takich pacjentów jest nowym wspaniałym polepszeniem komfortu życia i nadzieją na łagodniejszy przebieg choroby.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: