Jak określić typ metaboliczny?

Jak określić typ metaboliczny?

Co roku wzrasta liczba osób borykających się z otyłością, toteż dużą popularnością cieszą się programy pozwalające schudnąć. Dlaczego podjęty wysiłek nie przynosi pożądanych rezultatów?

Autorzy programów dietetycznych twierdzą, że stosując się do ich zaleceń, pozbędziemy się zbędnych kilogramów. Popełniają oni podstawowy błąd. Zakładają, że mamy podobny metabolizm. W rzeczywistości tempo, w jakim dokonują się przemiany materii, jest cechą indywidualną.

Typy metaboliczne a skuteczność diety

Dana dieta przynosi różne rezultaty u poszczególnych typów metabolicznych. W związku z tym warto określić tempo przemiany materii. W jaki sposób można tego dokonać?

Dieta metaboliczna

Dieta metaboliczna odwołuje się do idei rzymskiego filozofa Lukrecjusza, który twierdził, iż to, co jest pokarmem dla jednego człowieka, dla innych może okazać się gorzką trucizną.

Dieta dobrana indywidualnie

Typ metaboliczny określa się, przeprowadzając kilka prostych testów. Jeśli ustalimy tempo przemiany materii, będziemy mogli ustalić indywidualną dietę, który pozwoli cieszyć się dobrym samopoczuciem. Znajomość typu metabolicznego ułatwia dokonanie wyborów konsumenckich. Stojąc przed półką w hipermarkecie, wiemy, jakie artykuły spożywcze nam służą, a jakie sprzyjają odkładaniu zbędnych kilogramów.

Typ metaboliczny – badania

Warto pamiętać, iż sięgając po produkty niedostosowane do naszego typu metabolicznego, zaburzamy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W związku z tym warto przeprowadzić kilka prostych testów. Ich przeprowadzenie nie wymaga dużego nakładu czasu. Badania zajmują 2,5 godziny. Test został podzielony na cztery cykle. Badanie należy poprzedzić 6-godzinnym postem. Po dokonaniu wstępnych pomiarów należy wypić specjalny napój, który zawiera glukozę. Następnie przystępuje się się kolejnych serii testów. Diagnostyka opiera się na następujących badaniach:

  • pomiarze ciśnienia krwi i pulsu

  • pomiarze poziomu glukozy we krwi

  • oznaczeniu pH śliny i moczu

  • określeniu ciężaru właściwego moczu

  • pomiarze czasy wstrzymania oddechu

  • określeniu ilości wdechów i wydechów na minutę.

Jak określić typ metaboliczny

Testy metaboliczne a ryzyko błędu

Na podstawie wyników testów i wypełnionego kwestionariusza można ustalić, jakim typem metabolicznym jesteśmy. Przeprowadzenie badań nie przysparza problemów, aczkolwiek interpretacja wyników nierzadko nastręcza trudności. Warto pamiętać, iż testy są obarczone błędem. Wyniki mogą ulec zafałszowaniu u diabetyków i osób, które odżywiają się nieprawidłowo. W ich przypadku napój z glukozą należy zastąpić drinkiem proteinowym.

Dieta eliminacyjna – zagrożenia

W związku z tym, iż dieta eliminacyjna niesie ze sobą ogromne ryzyko, przed zmianą nawyków żywieniowych należy skonsultować się z lekarzem. Czasem wystarczy, że zmienimy proporcję między węglowodanami a proteinami. Tych pierwszych nie należy całkowicie eliminować z diety.

Choć określenie typu metabolicznego bywa niezwykle pomocne, warto zachować zdrowy rozsądek. Dietom eliminacyjnym często towarzyszą groźne niedobory.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: