Nałóg jedzenia, a cukrzyco-otyłość

Nałóg jedzenia, a cukrzyco-otyłość

Epidemia otyłości dotyka już coraz więcej krajów, nie tylko rozwiniętych przemysłowo i cywilizacyjnie ale również kraje trzeciego świata, Ludzi z nadwagą widuje się już coraz powszechniej, a to już stanowi kolejny problem społeczny.

Siła woli. W walce z otyłością potrzebna jest na pewno siła woli, odpowiedzialność i panowanie nad sobą. Powinniśmy unikać objadania się i zminimalizować ilość spożywanych słodkich napojów gazowanych, słodyczy oraz żywności przetwarzanej., Badania naukowe nad żywnością udowodniły, że żywność z przetworzoną mąką, cukrem naszpikowana solą jest wytwarzana w fabrykach, a nie zbierana prosto z pól czy z hodowli jest niestety biologicznie uzależniająca. Nawet reklamy telewizyjne zachęcają do zakupu właśnie tej niezdrowej wysoko przetworzonej żywności ( reklama czipsów, czekoladek, batonów, żelków itp. ), a nie zdrowego brokułu, czosnku czy owoców. Lody, napoje gazowane czipsy mogą tak samo uzależnić organizm człowieka jak narkotyk. Tak jak ciężko powiedzieć kategoryczne nie dla narkotyków tak samo trudno to zrobić wobec reklamowanej niezdrowej żywności. Okazuje się, że zarówno zażywanie narkotyków, alkoholizm jak i objadanie się wysoce przetworzoną żywnością jest kwestią uzależnienia. Nałogami steruje specyficzny mechanizm biologiczny. Na pewno nikt z wyboru nie chce być alkoholikiem czy narkomanem, a także nikt nie chce stać się uzależniony od jedzenia. Niestety niektórzy padają ofiarą jakiegoś uzależnienia, które zaczyna się w neurochemicznym ośrodku nagrody w mózgu, który jest nadrzędny wobec przeciętnej siły woli i w przypadku uzależnienia od pożywienia, tłumi prawidłowe sygnały biologiczne sterujące głodem. Właśnie dlatego tak trudno ludziom otyłym schudnąć. Mimo tego, że ludzie z nadwagą są w społeczeństwie często napiętnowani i wiedzą, że otyłość może wywołać kolejne choroby to jednak nie potrafią schudnąć. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że w ogromnej większości przypadków pewne określone rodzaje żywności takie jak żywność przetworzona wyprodukowana są z cukru, soli i tłuszczu i szybko uzależniają. Pożywienie wysoko przetworzone stymuluje nasz organizm do pożądania takiego pokarmu i zjadania go tak dużo ile się da. Niektóre osoby mogą mieć większe predyspozycje genetyczne do uzależnienia się od pożywienia lub innych używek i to dodatkowo będzie niekorzystnie oddziaływać na organizm człowieka. To jak zachowujemy się wobec słodyczy będzie idealnym odzwierciedleniem faktu, że nie możemy zapanować nad swoją cukrzyco – otyłością . Jeżeli postanowiliśmy już zmienić swój styl życia to musimy w tym być bardzo konsekwentni ; należy przejawiać silną wolę w utrzymywaniu diety i zażywaniu ruchu. Nie należy na początku się zniechęcać tym, iż nasza waga nie spada w tempie przez nas oczekiwanym. Należy systematycznie zażywać ruchu i wtedy po pewnym czasie dostrzeżemy, że możemy konsekwentnie zwiększać obciążenia treningowe, a nasza sylwetka zaczyna mieć korzystny wygląd. Jak dodamy do tego dobrze dobraną w konsultacji z naszym lekarzem prowadzącym dietę to nasz organizm skutecznie przeciwstawi się cukrzyco – otyłości.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: