Nowoczesne leczenie cukrzycy

Nowoczesne leczenie cukrzycy

Cukrzyca, to plaga chorobowa, która dotyka coraz większą ilość ludzi. W naszym kraju problem cukrzycy stał się już dużym problemem społecznym. To zagrożenie doskwiera już  coraz młodszym ludziom. Lekarze stwierdzają, iż  już nawet u noworodków stwierdza się podniesiony poziom glikemii. Czy można poradzić sobie z ta chorobą? Czy można ją tak poprowadzić, aby nie zakłócała ona naszego codziennego życia.

Co nowego w leczeniu cukrzycy?

Naukowcy na licznych swoich seminariach stwierdzili, że cukrzyca i jej konsekwencje nie zależą jedynie od  pracy komórek beta trzustki i braku odpowiedniej ilości insuliny. Stwierdzili oni również, iż leczenie cukrzycy typu 1 powinno zostać wzbogacone o leki  stosowane w terapii cukrzycy typu 2. Może to chronić organizm chorego przed mikroangiopatią i innymi powikłaniami. Dużą nadzieję diabetycy wiążą z wynalezieniem analogu długodziałającego o przedłużonym działaniu o nazwie insulina decludec ( jej działanie rozłożone jest nawet do 40 godzin ). O ile zwiększy to komfort pacjenta, który nie będzie musiał tak często dokonywać sobie iniekcji. Zmniejszenie ilości ukłuć potrzebnych przy badaniu poziomu glukozy we krwi i przy podawaniu insuliny znacząco poprawi jakość życia diabetyka. Taka insulina długodziałająca znacząco zmniejsza także ilość epizodów hipoglikemii i uelastycznia leczeniePojawiła się także insulina długodziałająca firmy Pfizer, która jest proszkiem i przyjmuje się ją droga wziewną. Proszek ten to preparat o nazwie Exuber wdycha się ustami. Przy takich preparatach odchodzi problem z ukłuciem. Może on także być stosowany łącznie ze standardowymi analogami, poprawiając ich skuteczność. Kolejnymi nowościami w temacie diabetologii są komórki macierzyste, które są dopiero próbowane w terapii cukrzycowej. Coraz częściej dokonuje się już przeszczepów wysp trzustkowych, aby poprawić działanie tego organu. Producenci insuliny długodziałającej ostrzegają przed gorącymi kąpielami tuż po przyjęciu insuliny, bowiem kąpiel taka zwiększa znacząco jej efekt.  Kolejnym dobrym wynalazkiem jest  zastosowanie pompy isnulinowej. Producenci oferują pompy z sensorem, która zatrzymuje podawanie insuliny  w momencie niedocukrzenia organizmu. Ponadto urządzenie to przewiduje  hipoglikemię na podstawie spadku  poziomu glikemii i wyłącza się na niezbędny czas. W ten sposób nie dochodzi do niedocukrzenia. Także na rynku glukometrów pojawiły się nowości i tak są takie, które same przesyłają dane zaraz po pomiarze do poradni diabetologicznej. Kolejną nowością jest glukometr pozbawiony osobno dostarczanych pasków, albowiem sam na sobie posiada rolkę z paskami. Także w ostatnim ogniwie dokonał się poste, bowiem dostępne już są igiełki o długości tylko 2 milimetrów.

Dieta i ruch.

Najszybsze korzystne zmiany  w leczeniu cukrzycy można poczynić bez znaczących nakładów finansowych. Wystarczy dobrze zaplanować swoja dietę i się do niej systematycznie stosować. Należy zacząć od robienia zakupów. Żywność powinniśmy kupować najlepiej polską, świeżą i ze sprawdzonych źródeł. Podstawą naszego żywienia powinny być świeże warzywa i owoce, oraz owoce morza i ryby. Można dołączyć także mięso drobiowe. Używajmy olejów zamiast margaryn i smalcu. Najlepiej kupować olej rzepakowy i oliwę z oliwek. Powinniśmy także nauczyć się przygotowywać wszystkie produkty w domu, co nie jest taka prosta sprawą. Pozostaje nam tylko dołożyć do tego systematyczny wysiłek fizyczny i już będziemy mieć komplet właściwych zachować w chorobie cukrzycowej. Jeśli będziemy się do tego wszystkiego stosować, to ta zdradliwa choroba nie  poczyni w naszym organizmie spustoszenia, a życie będzie w miarę normalne.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: