Rodzaje cukrzycy

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca to niebezpieczna choroba, która może mieć różne przyczyny.

Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy, które mają różne podłoże, w związku z czym również stosuje się tutaj nieco inną terapię. Najczęściej spotykane są trzy podstawowe typy: cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 oraz cukrzyca ciężarnych. Można jednak wyróżnić ich znacznie więcej, między innymi cukrzycę LADA oraz MODY.

Cukrzyca typu 1 i 2 

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. Wiąże się z nieprawidłową pracą trzustki, która albo nie wytwarza wystarczających ilości insuliny, albo nie wytwarza jej w ogóle. Naukowcy spierają się co do przyczyny – jedni uważają ja za chorobę genetyczną, inni widza w tym winę wirusa.

Drugi typ cukrzycy (typu 2) to choroba, która uwidacznia się głownie u osób otyłych lub prowadzących nieprawidłowy tryb życia (mało zbilansowana dieta, niewielki wysiłek fizyczny). Choroba ta powoduje, ze trzustka nie potrafi odpowiednio zużyć ilości insuliny.

Pozostałe

Cukrzyca ciężarnych, jak można wywnioskować z nazwy, pojawia się u kobiet w ciąży. Polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na węglowodany. Może ustępować po porodzie, jednak nie zawsze tak się dzieje.

Wyróżnia się także cukrzyce typu LADA i MODY. Pierwsza z nich ma podobne przyczyny jak cukrzyca typu 1, jednak jej przebieg jest znacznie łagodniejszy. MODY z kolei jest defektem pojedynczego genu, który to zaburza produkcję insuliny.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: