Cukrzyca – powikłania

Cukrzyca – powikłania

Do jakich powikłań może doprowadzić zaniedbana choroba?

Cukrzyca to bardzo groźna choroba, która może doprowadzić do poważnych komplikacji. Dlatego, bardzo istotnym jest, aby pacjent przebywał pod stała opieką lekarza. Ważne są regularne badania oraz starania, aby utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi – w innym wypadku może dojść do ich uszkodzenia.

Możliwe powikłania

Generalnie, powikłania można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to następstwa uszkodzeń małych naczyń krwionośnych – mikroangiopatia. Komplikacje tej grupy mogą dotyczyć wzroku – zaćma, uszkodzenie siatkówki, czasami nawet ślepota. Ponadto zdarza się, że choroba dotyka w znacznym stopniu nerek, co wiąże się z ich niewydolnością, koniecznością wykonywania dializ a w efekcie przeszczepem. Jedne z najbardziej dotkliwych zmian to te dotyczące włókien nerwowych.

Makroangiopatia

Druga grupa powikłań to te spowodowane uszkodzeniem tych większych naczyń krwionośnych. Te powikłania prowadzą do poważnych uszkodzeń w ciele, a nawet zagrożenia życia. Jednym z nich jest tzw. stopa cukrzycowa – na stopie pojawiają się owrzodzenia, rany, które trudno wyleczyć, w zaawansowanym stopniu jest to właściwie niemożliwe. Na stopie pojawia się coraz więcej ran – zdarza się, że konieczna jest amputacja. Uszkodzenia większych naczyń krwionośnych mogą również powodować np. chorobę wieńcową.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: