Zakorzenione mity i poglądy na temat otyłości i cukrzycy

Zakorzenione mity i poglądy na temat otyłości i cukrzycy

Okazuje się, że w kwestii chorób każdy Polak jest specjalistą i ma ugruntowane poglądy na większość z nich. Jednak okazuje się, że niektóre wyobrażenia na tematy medyczne uważane za nas dotąd za prawdziwe są błędne i należy je obalić.
Pierwszy mit. Cukrzyca to choroba genetyczna. Okazuje się, że od roku 1983 do 2008 liczba ludzi chorych na cukrzycę na całym świecie wzrosła siedmiokrotnie, oznacza to, iż w tak krótkim czasie podstawą zapadnięcia na nią nie może być podłoże genetyczne czy dziedziczne. Kod genetyczny człowieka już został poznany; w populacji ludzkiej do jego zmian dochodzi co 20 000 lat i to tylko w minimalnym stopniu niecałych 0,2 %. Jednak na nasze geny znaczący wpływ ma środowisko w jakim żyjemy. A świat jaki nas otacza zmienił się bardziej w ciągu ostatnich stu lat niż podczas całej historii życia człowieka. Z tego faktu wynika jasno, że cukrzyca jest niemal całkowicie wywołana czynnikami środowiskowymi i stylem życia. Zła dieta, siedzący tryb życia, stres, zatrute środowisko naturalne prowadzą stopniowo do zachorowań na cukrzycę.

Drugi mit. Nieodwracalność cukrzycy. Utarło się uważać, że cukrzyca jest nieodwracalna i, że należy się liczyć ze stopniowym pogorszeniem stanu zdrowia, polegającym na wystąpieniu chorób serca, ślepoty, niewydolności nerek, amputacji, udarów mózgu, oraz otępienia. Jednocześnie panuje przekonanie, iż niemożliwa staje się utrata wagi ciała. Jednak istnieją dowody na całkowitą odwracalność cukrzycy zwłaszcza, gdy będzie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana. Bardzo intensywne zmiany w stylu życia; odpowiednia dieta i dużo ruchu może nawet dla chorych od dłuższego czasu okazać się zbawienną i cofnąć tą podstępną chorobę. Istotną rzeczą jest wykrycie cukrzycy w początkowej fazie rozwoju. Aby tego dokonać należy zmierzyć poziom glukozy we krwi nie tylko na czczo, ale i dwie godziny po wypiciu słodkiego napoju ( tak zwana krzywa cukrowa ). Jest to najbardziej skuteczny sposób wczesnego wychwycenia zagrożenia cukrzycą. Osoby u których stwierdzono otyłość brzuszną , ogólna nadwagę lub podwyższony poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze koniecznie powinny przejść powyższy test.

Mit trzeci. Przedcukrzycowy stan nie jest problemem. Należy pamiętać, że tak zwany stan przedcukrzycowy jest już chorobą i to o śmiertelnym zagrożeniu. Częste powikłania towarzyszące cukrzycy prowadza wprost do innych chorób, a bardzo często do zawału mięśnia sercowego. Niewłaściwe odżywianie się trwające całe lata połączone z brakiem wysiłku fizycznego przyczynia się do cukrzycy i zawału. Tak rozpowszechnione fast foody, słodkie napoje gazowane mogą zdewastować najzdrowszy organizm. Należy pamiętać, że stan przedcukrzycowy morze nas zabić, zanim w ogóle człowiek zachoruje na cukrzycę przez zawał mięśnia sercowego, udar mózgu a nawet raka. Dlatego wczesna profilaktyka , zdrowy tryb życia mogą cofnąć wyżej wymienione zagrożenia i przywrócić nam zadowolenie z własnej sylwetki jak i zdrowia.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: