Uwaga, to może być cukrzyca

Uwaga, to może być cukrzyca

Rozpoznanie cukrzycy typu 2, często zajmuje nawet kilka lat. Wynika to przede wszystkim z tego, że rzadko poddajemy się badaniom kontrolnym. Niestety, zdecydowana część jej objawów, może być mylona z innymi dolegliwościami.
Szacuje się, że w Polsce chorych na cukrzycę jest blisko 2,5 miliona ludzi. Zdaniem ekspertów, nie są to pełne dane, ponieważ prawie 1/3 diabetyków, jeszcze nie wie o swoim problemie. Cukrzyca rozwija się powoli, często nie dając latami żadnych objawów. W zdecydowanej większość przypadków, to wynik źle prowadzonej diety, jednak miewa także swe genetyczne podłoże. Kiedy więc warto skonsultować się z lekarzem i zrobić badania kontrolne, sprawdzające poziom cukry we krwi i moczu?
Istnieje kilka klasycznych sygnałów, mogących świadczyć o tym, że cierpimy na niedobór insuliny, lub jej działanie w naszym organizmie zostało zaburzone. Należą do nich m.in.:

  • nagły i niekontrolowany ubytek znacznej masy ciała, w bardzo krótkim okresie czasu,
  • wzmożone uczucie pragnienia,
  • częstsze i bardziej obfite oddawanie moczu,
  • poprawa apetytu (przechodząc wręcz w skrajność),
  • permanentnie utrzymujące się uczucie zmęczenia, senności,
  • skurcze nóg (głownie łydek),
  • niespodziewane i nieuzasadnione zaburzenia wzroku,
  • ropne zmian pojawiające się na skórze, a także stany zapalne narządów moczowo-płciowych,
  • świąt skóry.

Przedstawione powyżej objawy, stanowią standardowy obraz dolegliwości towarzyszących pierwszej fazie cukrzycy typu 2. Jeżeli zauważymy kilka z nich u siebie, a w naszej rodzinie były już przypadki wystąpienia tej choroby, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarze. Przy wczesnym rozpoznaniu cukrzycy, często wystarczającym jest zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: