Jakiś czas temu, pewien polski zespół wyśpiewywał z połową obywateli, pieśni o słodkim i miłym życiu. Były to swoistego rodzaju życzenia, i utwór motywujący do działania. Wbrew pozorom, życie „słodkich” też może być miłe, i całkiem normalne.
Diagnoza cukrzycy może być ogromnym szokiem dla pacjenta. Pierwsza myśl, jaka się wówczas pojawia – to koniec normalnego życia. Tymczasem wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza, poddawać się regularnym badaniom i zmienić niezdrowe nawyki, aby móc cieszyć się pełnią życia. Jedno jest pewne, zmian przy cukrzycy nie da się uniknąć. W zdecydowanej większości przypadków, tylko i wyłącznie od pacjenta zależeć będzie, czy pomimo choroby jego życie będzie powodem do radości.
Należałoby zacząć od tego, że cukrzyca to poważna choroba, która wymaga leczenia. Jest wyjątkowo groźna i może być zabójcza. Co więcej, podwyższony poziom cukru we krwi, który utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi do uszkodzeń organów wewnętrznych. W konsekwencji pacjent zaniedbujący stan własnego zdrowia, nie tylko cierpi na cukrzycę, ale także na szereg innych schorzeń. Problemy ze wzrokiem, układem krwionośnym czy nerkami, nasilając się w znacznym stopniu wpływają na komfort życia.
Codzienne życie diabetyka, to przede wszystkim regularne spożywanie posiłków, plan treningowy, przyjmowanie leków, a jeżeli zachodzi taka potrzeba, to również stosowanie insuliny. Wszystko to, pod czujnym okiem lekarza, który program leczenia pacjenta zawsze dobiera pod kątem indywidualnego przypadku. Jest to jedyny, jak do tej pory sposób zachowania dobrej kondycji, samopoczucia i kontrolowania choroby.
Przestrzeganie zaleceń lekarza to podstawa. Oczywiście konieczne jest zachowanie większej ostrożności, np. podczas ćwiczeń lub nadmiernego wysiłku, jednak najczęściej życie diabetyka, to po prostu prowadzenie zdrowego trybu życia. Dzięki specjalnym produktom dostępnym w sklepach, utrzymanie prawidłowej diety nie stanowi większego problemu, nawet w przypadku osób lubiących słodkości.
Podsumowując, chorzy na cukrzycę to najczęściej osoby mogące prowadzić całkowicie normalny tryb życia. Przypadków, gdzie konieczne jest stosowanie pomp insulinowych lub innych urządzeń pozwalających utrzymać właściwy poziom cukru i insuliny we krwi, jest relatywnie niewiele. Diabetycy, którzy nie zaniedbują właściwej diety i nie unikają aktywności fizycznej; pracują, bawią się, spędzają czas wolny, a nawet utrzymują kontakty intymne, w taki sam sposób jak zdrowe osoby.