Cukrzyca jest chorobą, która może prowadzić do rozwoju szeregu innych schorzeń. Jednym z nich jest choroba niedokrwienna serca, przy czym cukrzyca ma również znaczący wpływ na występowanie powikłań w tej chorobie. Ryzyko zawału serca jest na przykład u chorych na cukrzycę tak samo wysokie, jak u pacjentów, którzy przebyli już zawał i mają rozpoznaną ChNS. Cukrzyca powoduje większe zagrożenie zgonem z powodu choroby niedokrwiennej serca aniżeli tradycyjne czynniki ryzyka ChNS.
Problemy diabetyków z chorobą niedokrwienną serca.
Pacjenci z cukrzycą, zwłaszcza jeśli chorują od kilku lat (bądź nie są właściwie leczeni) doświadczają bardziej nasilonych zmian związanych z zaburzeniami w metabolizmie lipidów i lipoprotein, upośledzeniem przemian glukozy, układem krzepnięcia i fibrynolizy, zaburzeniem przemian homocysteiny, rozwojem stanu zapalnego. Przez to rokowanie u diabetyków z chorobą niedokrwienną serca są gorsze niż wśród ogółu dotkniętych tą przypadłością. Cukrzyca nasila również dodatkowe, niezwiązane z hiperglikemią mechanizmy powstawania miażdżycy i jej powikłań. Przebieg choroby u diabetyków nastręcza dodatkowych trudności. Często bowiem choroba niedokrwienna serca pozostaje bezobjawowa, mogą pojawiać się wyjątkowo niebezpieczne „nieme” zawały serca (które u ogółu populacji stanowią rzadkość). Zapadalność diabetyków na choroby naczyniowo-mózgowe, oraz zespoły naczyniowe (na tle miażdżycy) jest większa niż u innych.
Regularne badania
Stąd – bardzo istotne jest prowadzenie regularnych badań oraz codziennej profilaktyki. Kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, częstsze badania, przyjmowanie leków – to wszystko może zapewnić długi okres bez powikłań. Z cukrzycą można żyć, jednak bez właściwej terapii, powikłania występujące w tej chorobie mogą dramatycznie obniżyć jakość życia. Niestety cukrzyca stanowi chorobę cywilizacyjną. Prowadzi to jednak do mobilizacji różnego rodzaju działań: powstają programy prewencji wtórnej i pierwotnej, intensywnego leczenia, wszystko po to, aby zmniejszyć zachorowalność, śmiertelność oraz częstość występowania powikłań w tej chorobie metabolicznej.
*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.