Pompa insulinowa znacząco ułatwia życie chorym cierpiącym z powodu cukrzycy. Dzięki niej mogą oni zapomnieć o bolesnych zastrzykach, strzykawkach i często kłopotliwych aplikacjach insuliny np. w miejscach publicznych.
Założeniem pompy insulinowej jest naśladowanie wydzielania insuliny przez prawidłowo funkcjonującą trzustkę. U zdrowej osoby, komórki trzustki wydzielają w sposób ciągły niewielkie ilości insuliny do krwi. W zależności od pory dnia ulega ono zmianom: największe jest tuż po przebudzeniu, najniższe zaś przed snem.
Jak wygląda pompa?
Pompa z reguły na wielkość połączonych z sobą pudełek po zapałkach. Jest ona stale noszona przez pacjenta. Składa się z pojemnika z insuliną, plastikowego drenu przez który wstrzykiwana jest insulina oraz igły podskórnej, dzięki której umieszczana jest w tkance podskórnej. Wysokość przyjmowanej dawki insuliny oraz przedziały czasowe pomiędzy poszczególnymi wstrzyknięciami są ustalane przez lekarza.
U kogo sprawdzi się najlepiej?
Choć w wielu przypadkach pompa insulinowa jest refundowana, nie u wszystkich pacjentów się sprawdzi. Leczenie z użyciem tego urządzenia polecane jest w przypadku:
- aktywnego trybu życia
- nienormowanych godzin pracy i spożywania posiłków
- niestabilnego poziomu cukru w przypadku cukrzycy typu 1
- wysokiej glikemii porannej
- sportowców
- neuropatii autonomicznej
- ciąża kobiety ciężarnej chorującej na cukrzycę
Stosowanie pompy przez pacjentów niesprawnych intelektualnie, z zaburzeniami pamięci, niesprawnych manualnie oraz z zaburzeniami widzenia jest zakazane.
Zakup
Producenci oferujący tego typu urządzenia starają się coraz bardziej unowocześniać oferowane przez siebie sprzęty. Posiadają one innowacyjne funkcje, pomagające lepiej dopasować podawane dawki insuliny oraz opcje liczące ilość aktualnie aktywnej insuliny obecnej w krwioobiegu, zaś niektóre z nich wyposażone zostały w możliwość pomiaru poziomu glukozy w tkance podskórnej.
Jeśli zastanawiasz się nad nadbyciem pompy insulinowej, powinieneś skontaktować się ze swoim lekarze specjalistą, który dokona analizy twojego stanu zdrowia oraz oceni, czy w twoim przypadku zakup tego typu sprzętu nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto i poinformuje Cię o ewentualnych możliwościach refundacji.
Natalia Herzog
*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.