Napoje i soki w codzienne diecie cukrzycowej

Jan Sedivy z Unsplash
Jan Sedivy z Unsplash

Słodzone napoje i soki mają dla nas szkodliwe działanie. Gdy wypijamy kalorie nie czujemy się nasyceni, tak więc w końcu i tak musimy coś zjeść aby zaspokoić odczucie głodu.

Cukier w napojach. Okazuje się, że płynne słodkie kalorie to najbardziej uzależniająca żywność w naszej diecie i bardzo często spożywany wraz z nimi cukier wywołuje cukrzyce oraz otyłość w podobny sposób jak pokarmy stałe. Badania naukowe wykazały oczywisty związek pomiędzy piciem słodzonych cukrem napojów, a cukrzyco – otyłością. Coś jednak pić musimy, najlepiej jak to będzie zwykła woda z kranu. Odpowiednio przefiltrowana i schłodzona może być pita sama lub w połączeniu ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Dobrze jest także popijać wodę między posiłkami co pozwoli nam na utratę wagi nawet o kilkadziesiąt procent. Liczne reklamy soków i napojów słodzonych cukrem przyzwyczaiło społeczeństwo do tego, że należy spożywać ich jak najwięcej. Niestety jest to ogromny błąd żywieniowy, za który odpowiadają wielkie koncerny światowe.

Napoje dietetyczne. A co powiedzieć na temat napojów dietetycznych; czy są zdrowe czy nie? Otóż napoje gazowane typu light także prowadzą do przyrostu wagi ciała, co bezpośrednio lub pośrednio może być przyczyną licznych schorzeń. Liczne badania na temat szkodliwości picia napojów tak zwanych lekkich gazowanych dowodzą, że ci którzy wypijają dwa gazowane napoje dietetyczne dziennie mają kilkakrotnie większy obwód w pasie od tych którzy piją tylko wodę. Pijąc te słodkie napoje często sztucznie słodzone, naruszamy nasze prawidłowe neurologiczne i hormonalne sygnały, które kontrolują głód i nasycenie. Badania laboratoryjne na szczurach karmionych sztucznym słodzikiem dowiodły, że ich metabolizm uległ spowolnieniu i szczury były pobudzane do konsumpcji coraz większej liczby kalorii i znacząco przybierały na wadze. W kolejnym doświadczeniu podano szczurom równocześnie sztuczny słodzik i kokainę i okazało się, iż pomimo tego, że wcześniej karmiono je również kokainą aby je uzależnić to i tak wybrały sztuczny słodzik. Używanie sztucznych środków słodzących zmienia nasze upodobanie żywnościowe; przestajemy cieszyć się smakiem warzyw czy owoców i zastępujemy je często słodyczami i napojami gazowanymi. Takie zachowania w prostej drodze prowadzą często do otyłości i cukrzycy. A to już nie tylko problem chorego ale i także duży problem społeczny. W leczenie tych przypadłości zaangażowana jest duża ilość służby zdrowia. Sama choroba cukrzycowa czy jej powikłania kosztują całe społeczeństwo z roku na rok coraz więcej. Epidemia otyłości i cukrzycy dotyczy już praktycznie całego świata, a nie tylko bogatych krajów uprzemysłowionych. Najkorzystniej i najtaniej byłoby tej epidemii w miarę szybko zapobiegać. I tutaj każdy z nas indywidualnie musi podjąć niełatwą walkę ze swoimi złymi nawykami, zacząć zdrowo się odżywiać, w codzienne zajęcia wkomponować trochę ruchu. Należy przy tym być konsekwentnym i systematyczny, a w dłuższej perspektywie czasowej dostrzeżemy korzystne dla nas i dla naszego zdrowia zmiany.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: