Nerki szczególnie narażone na uszkodzenia u diabetyków

Nerki szczególnie narażone na uszkodzenia u diabetyków

Cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową, ponieważ wywołuje ona negatywne konsekwencje w działaniu wszystkich niemalże narządów wewnętrznych w ciele człowieka.

Między innymi nerki są szczególnie narażone na powstawanie uszkodzeń i na zmniejszenie wydajności pracy u pacjentów, u których stwierdzono cukrzycę lub cukrzyca nie była właściwie leczona.

Nerki u osób z cukrzycą

Nerki pełnią w organizmie bardzo ważną rolę, bowiem oczyszczają krew ze wszystkich zanieczyszczeń za pomocą milionów małych filtrów – nefronów. Każdego dnia nerki filtrują 180 litrów krwi, produkując 1-2 litry moczu.

U osób z cukrzycą działanie nerek może być zaburzone ponieważ nadmierne stężenie cukru we krwi powoduje, że w kłębuszkach nerkowych rośnie ciśnienie, przez co może przesączać się białko. Mogą blokować się kłębuszki i kanaliki nerkowe, co w konsekwencji prowadzi nawet do całkowitej niewydolności nerek.

Groźba nefropatii cukrzycowej

Niewydolność nerek spowodowana cukrzycą to nefropatia cukrzycowa. Prowadzi do niej nieleczona lub nieefektywnie leczona cukrzyca. Jeśli pacjent pomimo świadomości swojej choroby nie leczy się i nie stosuje diety, może sam zagrozić poprawności działania nerek. Nerki narażone zostają na powstawanie nawracających, częstych zakażeń układu moczowego.

Nefropatia cukrzycowa objawia się bólem i pieczeniem, które odczuwalne są podczas każdorazowego oddawania moczu. Jest to pierwszy sygnał tego, że z układem moczowym, a więc i z nerkami, może dziać się coś niepokojącego. Pacjent nie powinien zwlekać z wizytą u specjalisty nefrologa. Może on zalecić stosowanie antybiotyków oraz regularne badania ilości białka we krwi i w moczu. Dzięki profilaktyce, leczeniu i monitorowaniu stanu zdrowia nerek u cukrzyka można zahamować lub wstrzymać rozwój patologicznych zmian chorobowych w obrębie tych narządów.

Jak dbać o nerki?

Osoby z cukrzycą powinny dbać o swoją dietę, przez co pośrednio zadbają o nerki. Także zdrowy, aktywny tryb życia będzie przy tym pomocny. Kluczowym elementem profilaktyki cukrzycowej choroby nerek jest opanowanie i właściwe leczenie cukrzycy. Pacjent powinien na bieżąco kontrolować poziom glukozy we krwi i informować swojego lekarza prowadzącego o każdych niepokojących zmianach. Dzięki temu zmniejszy u siebie ryzyko powstania niewydolności nerek.

Dieta przy cukrzycy i ryzyku nefropatii powinna ograniczać spożywanie produktów bogatych w białko zwierzęce. Korzystnie na nerki cukrzyków wpływa utrzymywanie prawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego krwi.

Informacje o powikłaniach związanych z cukrzycą typu 2 znajdziesz w słowniczku trudnych pojęć na stronie http://www.oddajcukier.pl/.

 

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: