Życie intymne chorych na cukrzycę

Życie intymne chorych na cukrzycę

Czy nieleczona cukrzyca ma wpływ na życie seksualne chorych?

Zadowolenie z udanego życia seksualnego poprawia jakość życia. Wzmacnia poczucie własnej wartości, dobrze wpływa na relacje partnerskie. Jednocześnie stanowi źródło satysfakcji. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie zaburzenia w sferze seksualnej stanowią poważny problem.

Niezwykle istotną rolę odgrywa kontrolowanie poziomu cukru we krwi, jak również prawidłowa dieta. Jeżeli cukrzyca jest właściwie prowadzona, to osoby nią dotknięte prowadzą życie intymne w takim samym stopniu co ich zdrowi rówieśnicy.

Hipoglikemia, czyli gwałtowny spadek stężenia glukozy we krwi, stanowi poważny problem. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi wskutek dużego wysiłku fizycznego np. kontaktu seksualnego. Przed stosunkiem należy zmniejszyć ilość aplikowanej insuliny, aczkolwiek nie zawsze zachodzi taka potrzeba. Jeżeli jednak intensywność kontaktów seksualnych jest niewielka, nie trzeba zmniejszać ilości insuliny.

W przypadku cukrzycy codzienna dieta odgrywa niezwykle istotną rolę. Pominięcie posiłku grozi gwałtownym spadkiem poziomu cukru we krwi. W sytuacji, gdy dojdzie do zapaści, należy niezwłocznie spożyć coś słodkiego lub napić się soku owocowego. Gdy pacjent stosuje analogi insuliny zarówno wstrzykiwane za pomocą penów, jak i poprzez pompę insulinową powinno wystarczyć wypicie dwóch szklanek soku.

Zaburzenia seksualne rzutują negatywnie na psychikę pacjenta i obniżają jego samoocenę. W takich sytuacjach konieczna staje się wizyta u lekarza i przybliżenie mu swoich problemach zdrowotnych.

Arek

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: