Co warto wiedzieć o cukrzycy?

Co warto wiedzieć o cukrzycy?

Cukrzyca uchodzi za jedną z chorób cywilizacyjnych. Z roku na rok przybywa osób nią dotkniętych. Wynika to z postępu cywilizacyjnego i towarzyszącej mu niewłaściwej diecie. Żyjemy w ciągłym niedoczasie, dlatego jemy produkty wysoko przetworzone, które zaburzają pracę gospodarki hormonalnej, w tym metabolizm cukrów. Co warto wiedzieć o cukrzycy?

Cukrzyca może powodować gwałtowne chudnięcie lub tycie

Cukrzyca ma kilka postaci. Najczęściej rozróżniamy cukrzycę typu I oraz cukrzycę typu II. Obie przypadłości wynikają z nieco innych mechanizmów. W przypadku jednej dochodzi do gwałtownego odkładania cukru w postaci tkanki cukrowej. Druga przypadłość z kolei manifestuje się gwałtownym chudnięciem i osłabieniem organizmu. U chorego obserwuje się także wzmożony apetyt. Organizm stara się zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne w krótszych cyklach przemian, w których powstaje mniej ATP, w rezultacie chory musi zjeść więcej.

Zapach acetonowy z ust świadczy o cukrzycy

W związku z tym, że u chorych na cukrzycę glukoza nie jest metabolizowana prawidłowo, lecz wchodzi w cykl przemian prowadzących do syntezy acetonu, to właśnie charakterystyczny zapach tego rozpuszczalnika wydziela się z ust chorego. Dlatego jeśli poczujesz go, stojąc obok osoby bliskiej lub przyjaciela, zachęć go do wykonania badań na wysokość cukru we krwi.  Chory może sam nie wyczuwać acetonu, ponieważ działa tutaj zjawisko akomodacji, czyli przyzwyczajania się do zapachu, który długotrwale do nas dociera.

Wzmożone pragnienie przy cukrzycy

Osoby, które chorują na cukrzycę, mają też zwiększone pragnienie. Piją ogromne ilości wody, ponieważ organizm w ten sposób stara się wydalić wraz z moczem szkodliwe produkty metabolizmu.

W początkowych stadiach cukrzycy pomóc może dieta

Cukrzyca nie zawsze oznacza konieczność przyjmowania leków. Jeśli zostanie wcześnie rozpoznana, pomocna może okazać się zmiana diety. Produkty o niskim indeksie glikemicznym powinny trafić na talerz cukrzyka, natomiast te o wysokim wyeliminowane z jego menu.

Nieleczona cukrzyca prowadzi do powikłań

Pamiętajmy o tym, aby nie lekceważyć objawów cukrzycy. Im szybciej ją rozpoznamy i wdrożymy działania zalecone przez lekarza, tym mniejsze ryzyko stopy cukrzycowej i jej amputacji, a także retinopatii cukrzycowej, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Śpiączka cukrzycowa

Osoby, które zaniedbały leczenie cukrzycy, mogą zapaść w śpiączkę cukrzycową.  Stanowi ona poważne zagrożenie dla życia. Chory może się już nigdy z niej nie obudzić.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: