Jakie są objawy cukrzycy?

Jakie są objawy cukrzycy?

Cukrzyca stanowi jedną z najczęściej spotykanych chorób przewlekłych. Polega na na zaburzonej gospodarce węglowodanowej w organizmie. Choć nieleczona cukrzyca ma daleko idące konsekwencje, włącznie ze śpiączką cukrzycową, to można nad nią zapanować. Trzeba ją tylko wcześnie wykryć, zapisać się na wizytę do specjalisty, który przygotuje stosowną dietę i zaordynuje ewentualne leki. Jakie są objawy cukrzycy?

Zapach acetonowy z ust

Jeśli glukoza nie jest prawidłowo metabolizowana w organizmie, jest rozkładana do ciał ketonowych, w tym acetonu, który należy do najprostszych ketonów. W związku z tym, gdy wyczujesz u koleżanki acetonowy zapach z ust, poinformuj ją o tym i zachęć do wykonania badań określających poziom cukru we krwi. Możesz jej w ten sposób uratować zdrowie i życie.

Duże pragnienie

Objawy cukrzycy obejmują między innymi duże pragnienie. Jeśli cały czas odczuwasz suchość w ustach i pijesz olbrzymie ilości wody dziennie, nawet gdy za oknem nie ma upałów, to niepokojący znak. Warto w takiej sytuacji wykonać podstawowe badania profilaktyczne.

Częste oddawanie moczu

Organizm usiłuje się pozbyć toksycznych związków z organizmu, a najłatwiej tego dokonać, pijąc duże ilości wody i często oddając mocz.  Jeśli dużemu pragnieniu towarzyszy częste oddawanie moczu, to znak, że nie potrzebujesz wody, dlatego iż jest za gorąco i się pocisz, lecz w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Ogólne osłabienie

To jeden z mało specyficznych objawów. Jednak zawsze należy brać pod uwagę wszystkie niepokojące symptomy. Samo ogólne osłabienie może wynikać z anemii, przepracowania, niewyspania czy złej diety.  Ale gdy towarzyszy mu silne pragnienie i częste oddawanie moczu, to sytuacja robi się dużo bardziej niepokojąca.

Spory apetyt i utrata wagi

Objawy cukrzycy obejmują także wilczy apetyt i towarzyszący mu spadek wagi. Taki symptom może też dawać infekcja o podłożu pasożytniczym.  Niemniej jeśli zauważysz, że temu objawowi towarzyszą także inne sygnały opisane w tym artykule, powinieneś zbadać poziom cukru we krwi.

Senność

W związku z tym, iż glukoza nie trafia na prawidłowy cykl przemian metabolicznych, organizmowi ciągle brakuje energii. Gdy jej nie otrzymuje, spowalnia procesy życiowe, w rezultacie osoba dotknięta cukrzycą odczuwa większą senność.

Zamglone lub podwójne widzenie

Nieleczona cukrzyca może prowadzić nawet do retinopatii cukrzycowej. Dlatego nigdy nie lekceważ żadnego z objawów opisanych w tym artykule. Zamglone lub podwójne widzenie także może być objawem cukrzycy. Narząd wzroku i mózg w wyniku zaburzeń gospodarki węglowodanowej nie otrzymują dostatecznych ilości energii. Wówczas ich praca ulega zaburzeniu.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: