Prawdy i mity o opryszczce

Lesly Juarez z Unsplash
Lesly Juarez z Unsplash

Opryszczka wargowa to choroba, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Kojarzy się przede wszystkim z niezbyt estetycznym wyglądem, jednak oprócz tego niesie za sobą nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie, ból oraz świąd. Znacznie utrudnia to zarówno jedzenie, jak i mówienie, dlatego warto wiedzieć, jak w szybki oraz prosty sposób poradzić sobie z opryszczką. W Internecie krąży wiele informacji na temat tej choroby – które z nich są prawdziwe? Warto znać prawdy i mity na temat opryszczki, aby móc z nią skutecznie walczyć.

Opryszczka wargowa – prawdy i mity

1. Czy opryszczki można pozbyć się raz na zawsze?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wiedzieć, co tak naprawdę powoduje opryszczkę. Według przeprowadzonych badań aż ponad pięćdziesiąt procent osób zmagających się z nawracającymi opryszczkami w dzieciństwie została zarażona wirusem HSV1. W przypadku dostania się do organizmu, pozostaje on w nim już na stałe. To właśnie dlatego niektóre osoby nie cierpią na opryszczki, a inne uskarżają się na nie bardzo często. Wirus znajdujący się w organizmie pozostaje uśpiony, a w odpowiednim dla siebie momencie aktywuje się. Leczenie ma zatem charakter wyłącznie objawowy.

2. Czy opryszczkę można wyleczyć domowymi sposobami?

Istnieją przekazywane z pokolenia na pokolenie sposoby, które zdają się pomagać w walce z opryszczką. Do takich zabiegów zaliczają się między innymi okłady z czosnku lub octu. Niestety nie są one skuteczne, a jedynie mogą podrażnić skórę i wywołać jeszcze bardziej bolesne zmiany chorobowe. Istnieją jednak inne metody walki z opryszczką, do których należą na przykład niewidoczne plastry proponowane przez COMPEED. Działają one na każdym etapie rozwoju choroby, a także zmniejszają ryzyko zarażenia. Ponadto pozytywnie wpływają na proces gojenia, a kobietom dają możliwość nałożenia na usta makijażu.

3. Czy opryszczką można zarazić się wyłącznie przez pocałunek?

Wiele osób uważa to stwierdzenie za prawdziwe, jednak jest to błąd. Wirus HSV1 może być bowiem przekazywany na różne sposoby, których często nie jesteśmy nawet świadomi. Pocałunek jest jednym z nich, jednak wirus może czyhać na nas chociażby na naczyniach, sztućcach czy innych przedmiotach, których używała osoba zarażona. Właśnie dlatego tak ważne jest częste mycie rąk, szczególnie w przypadku przebywania z osobą zarażoną. Warto również wiedzieć, że opryszczka może wystąpić także w okolicach narządów płciowych – wtedy przekazywana jest podczas kontaktów seksualnych.

Jak widać, informacje na temat opryszczki są różne i nie wszystkie zgodne z prawdą. Warto zgłębić to zagadnienie, szczególnie w przypadku osób, które często borykają się z tym problemem.

Więcej informacji znajdziesz na www.COMPEED.pl

Tekst sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: