Współczesne metody leczenia cukrzycy

Współczesne metody leczenia cukrzycy

Wybór odpowiednich metod leczenia uzależniony jest od typu cukrzycy, oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Przy najczęściej występującej formie – typ 2, najlepsze efekty przynosi profilaktyka. Warunek jest jeden – wczesne rozpoznanie.

Cukrzyca, mówiąc kolokwialnie – nie jedno ma imię. Różne rodzaje, wymagają zastosowania zróżnicowanych technik leczenia. Podstawowym zaleceniem lekarskim, zawsze jest dieta i ruch, którego intensywność dostosowana jest do indywidualnych możliwości pacjenta. W tym przypadku, nie ma większego znaczenia typ cukrzycy, ponieważ odpowiednia profilaktyka, pozwala zmniejszyć dolegliwości towarzyszące chorobie. Pacjenci stosujący się do wskazówek lekarzy, cieszą się też lepszą kondycją i samopoczuciem. Często zdarza się, że są oni bardziej aktywni fizycznie, niż ich zdrowi znajomi.
Dodatkowo stosuje się doustne leki przeciwcukrzycowe, które mają obniżać stężenie glukozy we krwi. Zwykle, doskonale sprawdzają się we wstępnej fazie cukrzycy typu 2. Bywają również stosowane pomocniczo, przy regulowaniu poziomu glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 1.
Insulinoterapia stanowi standardowe leczenie chorych z cukrzycą typu 1. Pacjenci cierpiący na odmianę insulinozależną, dożywotnio pobierają preparaty insulinowe, które uzupełniają niedobór tego hormonu. Ten rodzaj leczenia stosuje się u niektórych kobiet ciężarnych, a także pacjentów, u których dieta, odpowiedni tryb życia oraz doustne środki, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Typ terapii oraz jej intensywność, zawsze dobierane są indywidualnie, przez pryzmat określonego przypadku. Dobór odpowiednich metod leczenia, wymaga przeprowadzenia badań. Na podstawie wyników krwi oraz moczu, można ustalić jakie są wymagane jednostki podawanych pacjentowi leków. Wszelkie zmiany dawek czy częstotliwość przyjmowania przepisanych przez lekarza środków, wymaga każdorazowo konsultacji z lekarzem prowadzącym

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: