Najczęściej cukrzycy towarzyszy niezwykle groźna choroba jaką jest nadciśnienie tętnicze. Jest to choroba układu krążenia, która przyczynia się także do zaburzeń rytmu serca, choroby wieńcowej, niewydolności serca i zawału serca .
Nadciśnienie tętnicze jest stwierdzone u ponad 60 % chorych cukrzyków. Czynniki, które przyczyniają się do powstania tej choroby to : insulinooporność, hiperinsulinizm oraz nietolerancja glukozy. Często powodem nadciśnienia jest otyłość i towarzysząca temu hipercholesterolemia. Jednoznacznie niekorzystnym czynnikiem przyspieszającym tą chorobę jest zwiększone spożycie sodu. Nadciśnienie tętnicze często przebiega bezobjawowo, dlatego wczesne rozpoznanie i postawienie prawidłowej diagnozy jest kluczowe zarówno w leczeniu jak i zapobieganiu związanych z nim powikłań. Przyjmuje się, że nadciśnienie klasyfikuje się już od poziomów powyżej wartości ciśnienia 140/90 mm Hg. Jedną z metod nie farmakologicznego zapobiegania nadciśnieniu jest redukcja spożycia soli – poniżej 6 gramów na dobę. Przy czym należy pamiętać, iż obecnie spożywamy coraz więcej produktów wysoce przetworzonych zawierających w sobie duże ilości soli i to także należy sumować w codziennym bilansie spożycia sodu.
Ograniczenie spożycia sodu. Sód występuje w pożywieniu w trzech postaciach : jako naturalny składnik żywności, jako składnik soli kuchennej – używanej podczas procesu przetwarzania żywności, oraz jako sól dodawana do przygotowywanych posiłków domowych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby dzienne spożycie soli kuchennej nie przekraczało g gramów. Jednak polskie statystyki pokazują, że w naszym kraju przeciętnie zjada się od 15 do 30 gramów soli dziennie. Analitycy badające problemy nadciśnienia tętniczego stwierdzili, że ograniczenie spożycia sodu o 50 % może zredukować liczbę osób wymagających terapii lekami hipotensyjnymi , a także zmniejszyć ilość osób dotkniętych udarem mózgu i liczbę zgonów spowodowanych chorobą niedokrwienną serca. Z powyższego wynika jasno, że zmniejszenie spożycia soli wpływa korzystnie na stan zdrowia człowieka i pozwala uniknąć wielu niebezpiecznym chorobom. Ograniczenie ilości soli w codziennej diecie nie należy do łatwych wyzwań, ponieważ sól zawarta już w produktach które kupujemy już wypełnia codzienną dopuszczalną do spożycia ilość sodu.
Zdrowotne działanie potasu i zmniejszenia masy ciała. Potas zmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych, a także powoduje zwiększenie wydalania sodu z organizmu przez nerki. Ten antagonista sodu mając właściwości hipotensyjne skutecznie chroni organizm przed nadciśnieniem. Potas odgrywa ogromną rolę w niefarmakologicznym leczeniu nadciśnienia tętniczego. Dlatego w codziennej diecie należy uwzględnić zwiększenie spożycia takich produktów jak : pomidory, ziemniaki, groch, fasola, banany, morele. Przestrzeganie diety pozwoli także na zmniejszenie masy ciała, co również pozytywnie oddziałuje na poziom ciśnienia tętniczego. Redukcja masy ciała, ścisła dieta uwzględniająca spożywanie potasu pozwoli prowadzić swoją chorobę w sposób łagodny nie kolidujący z codziennymi zajęciami.