Usman Yousaf z Unsplash
Usman Yousaf z Unsplash

Objawy cukrzycy są różne w zależności od jej typu. W przypadku cukrzycy pierwszego typu – objawy pojawiają się zazwyczaj nagle. Trzeba pamiętać, że choroba ta ujawnia się przed 30 rokiem życia, zazwyczaj u nastolatków (między 12 a 15 rokiem życia).

Nasilenie objawów następuje w ciągu kilku dni, a należą do nich: wzmożone pragnienie ,wielomocz (w tym oddawanie moczu w nocy), zmniejszenie masy ciała, osłabienie, przewlekłe zmęczenie. Symptomy te wynikają z wysokiego stężenia glukozy we krwi oraz związanego z nim nieprawidłowego funkcjonowania nerek. W moczu pojawia się duże stężenie glukozy – narasta wielomocz, co z kolei prowokuje wzmożone pragnienie (zapobiegające odwodnieniu organizmu). Spadek masy ciała jest właśnie związany z tym odwodnieniem, podobnie osłabienie i zmęczenie. Ponad to w organizmie dochodzi do rozpadu białek i tłuszczów, wynikających z niedoboru insuliny. Do objawów dodatkowych, które mogą się pojawić należą: zaburzenia widzenia, rytmu serca, grzybicze zakażenia oraz skurcze mięśniowe. W wypadku braku interwencji lekarskiej na czas – objawy ulegają nasileniu, może nawet dojść do poważniejszych stanów chorobowych, jak kwasica ketonowa. Dochodzi w niej do: wielomoczu, bólów brzucha, nudności i wymiotów, odwodnienia a nawet zaburzeń świadomości. Podjęcie terapii bezpośrednio po zaobserwowaniu pierwszych objawów jest więc konieczne dla zachowania zdrowia.

Jeśli chodzi o objawy w przypadku cukrzycy typu drugiego, to są one mniej charakterystyczne. Stosunkowa trudność w postawieniu diagnozy sprawia, iż wielokrotnie jest ona stawiana zbyt późno. Ponad to – objawy mogą się różnić nasileniem w zależności od osoby. Zauważalne objawy pojawiają się z czasem i należą do nich: wielomocz, oddawanie moczu w nocy, wzmożone pragnienie, zakażenia bakteryjne, grzybicze ( a więc symptomy jak przy cukrzycy typu 1); a także choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń mózgowych i obwodowych, upośledzenia widzenia, uszkodzenia nerek, owrzodzenia stóp i zanik mięśni. Zagrożenie cukrzycą typu 2 jest silnie związane z występowaniem otyłości (zwłaszcza brzusznej). Dlatego osoby z duża nadwagą powinny stosować badania profilaktyczne, by możliwie jak najwcześniej wykryć ewentualną chorobę.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: