Niedawno twoje życie wywróciło się do góry nogami, ponieważ zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę. Zastanawiasz się jak bardzo zmieni się codzienność. Czy będziesz mógł robić to co lubisz, co będziesz jadł, czy będziesz musiał zrezygnować z uprawiania sportu oraz czy będziesz mógł prowadzić samochód?
Oczywiście, że tak! Aczkolwiek wzmożona czujność oraz ostrożność powinny Ci towarzyszyć każdego dnia. Musisz mieć świadomość, że nagły spadek poziomu cukru we krwi może zagrażać nie tylko twojemu zdrowiu, lecz także i życiu innych np. wtedy kiedy jedziesz samochodem.
Kiedy za kółko?
Cukrzyca wcale nie oznacza rezygnacji z jazdy samochodem. Należy jednak mieć się na baczności i bardzo uważać. Zanim usiądziemy za kółkiem samochodu pamiętajmy, aby zawsze zmierzyć poziom glukozy we krwi, zjeść porządne śniadanie oraz przyjąć leki.
Nawet jeśli jesteśmy okazem zdrowia to pamiętajmy, że mogą nam się przydarzyć epizody hipoglikemii, czyli tzw. niedocukrzenia. Ma to miejsce między innymi po większym niż zwykle wysiłku fizycznym lub też umysłowym. Skutkuje to natychmiastowym pogorszeniem samopoczucia. Chory czuje się coraz bardziej senny, ma zawroty głowy i najczęściej po chwili traci przytomność.
Zasady jazdy
Diabetyk powinien pamiętać o tym, aby przestrzegać kilku zasad „przed” i „w trakcie” jazdy samochodem. Dzięki temu zapewni sobie oraz innym należyte bezpieczeństwo. Osoba chorująca na cukrzycę powinna dbać o to, aby nie podróżować samemu. O ile na krótsze trasy np. do marketu, możemy wybierać się bez obaw, to przy trasie powyżej 500 km powinniśmy zadbać o towarzysza, który wie jak udzielić pomocy diabetykowi. Nie zawsze jest ro możliwe, dlatego też w przypadku samotnej podróży, zaplanuj sobie przerwę co 2 godziny. Odpocznij i zjedz drobny posiłek. Bezwzględnie pamiętaj o godzinach przyjmowania insuliny lub leków.
Miej zawsze przy sobie
Do samochodu zawsze zabieraj ze sobą wstrzykiwacz insuliny, bransoletkę lub kartę identyfikacyjną z informacją o chorobie, glukometr oraz paski testowe. Zawsze miej w schowku batonik, jakiś słodki sok lub cukierki. Osoby chore na cukrzycę najczęściej polecają colę, ponieważ szybko działa. W przypadku nieplanowanego postoju, korku lub innej sytuacji losowej będziesz w stanie zawsze sobie pomóc w momencie niespodziewanego spadku poziomu cukru we krwi.
Postępowanie przy hipoglikemii
Jeśli choć na chwilę poczujesz się źle, postaraj się zjechać na pobocze bądź w jakieś inne, bezpieczne miejsce. Wyjmij kluczyki ze stacji, otwórz lekko okno, odsuń fotel do tyłu, żeby poczuć się komfortowo i zjedz coś. Po około 20 minutach zmierz poziom cukru we krwi. Odpocznij dłuższą chwilę, a gdy wszystko wróci do normy, ponownie wyrusz w trasę.
Unikaj
Postaraj się nie prowadzić samochodu w środku nocy. Nawet jeśli nie doszło u ciebie do retinopatii cukrzycowej, powinieneś zdawać sobie sprawę, że zmiany w naczyniach siatkówki oka stale postępują. Stąd też możesz doświadczać gorszego widzenia a nawet i chwilowej jego utraty w wyniku oślepienia przez światła samochodu jadącego z naprzeciwka.
W przypadku zmiany leków lub też insuliny, przynajmniej przez tydzień powstrzymaj się od prowadzenia pojazdów. Nie wiesz jak twój organizm zareaguje na taką modyfikację. Daj sobie czas.
Natalia Herzog
*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.