Najczęściej już samo słowo „dieta”, wywołuje negatywne skojarzenia. Tymczasem dla diabetyków, właściwa dieta, to niejednokrotnie jedyna skuteczna ochrona przed powikłaniami cukrzycy, a także gwarancja dobrego samopoczucia.
Cukrzyca typu 2, uznawana jest za chorobą cywilizacyjną. Jej główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe i niska aktywność fizyczna, które „pielęgnowane” są przez dłuższy okres czasu. Niestety, choroba potrafi rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Kiedy pojawia się diagnoza, konieczne jest zastosowanie diety cukrzycowej, która właściwie tylko nieznacznie różni się od zrównoważonej i prawidłowej diety dla zdrowego człowieka.
Znaczna część codziennych posiłków to standardowe potrawy, przygotowane według zasad zdrowego żywienia, z zachowaniem odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami pokarmowymi. Przygotowując program żywieniowy dla cukrzyka, konieczne jest uwzględnienie wielu czynników, tj. zaplanowana aktywność fizyczna, stężenie cukru we krwi, dawki przyjmowanej insuliny, indeks glikemiczny poszczególnych produktów, a także choroby towarzyszące cukrzycy, które mogą wpływać na wysokość cukru we krwi lub negatywnie oddziaływać na metabolizm.
Standardowo przyjmuje się, że w diecie dla diabetyka, poszczególne składniki pokarmowe (dla dziennej wartości energetycznej) powinny stanowić odpowiednio: 50-60% węglowodanów, 20-30% tłuszczy oraz 10% białek. Ważne jest jednak, aby unikać potraw wysokotłuszczowych oraz wysokobiałkowych, a dieta była odpowiednio urozmaicona.
Osoby cierpiące na cukrzycę w znacznym stopniu powinny ograniczyć spożywanie alkoholu oraz słodyczy. Nie wskazane są także nadmierne ilości owoców, które stanowią dość bogate źródło cukrów. W diecie cukrzycowej powinno pojawiać się dużo warzyw, oraz produktów ułatwiających utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi.
Standardowy program żywienia dla cukrzyka, to przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta, w której nie brakuje warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, nabiału i mięsa. Sama dieta to jednak nie wszystko, aby zachować dobrą kondycję i samopoczucie. Ważne jest także, aby była ona uzupełniona codziennym treningiem o umiarkowanej intensywności.