Nefropatia cukrzycowa – czym się objawia?

nefropatia-cukrzycowa

Chorujący na cukrzycę borykają się z różnymi powikłaniami. Jedną z nich jest nefropatia cukrzycowa – czym się objawia?

Nefropatia cukrzycowa

Nefropatia cukrzycowa to choroba nerek, która jest powikłaniem cukrzycy. Takie schorzenie może wystąpić także u osób, które nie chorują na cukrzycę, jednak w przypadku tej choroby ryzyko jest znacznie większe. Nefropatia cukrzycowa to zmiany zachodzące w nerkach, spowodowane przebiegiem cukrzycy. Predyspozycje genetyczne oraz dieta wpływają na postęp schorzenia. Na chorobę wskazuje obecność nadmiernej ilości albuminy z moczem. Jeśli taki poziom utrzymuje się przez dłuższy czas, może to wskazywać na problemy z nerkami. W celu rozpoznania choroby, wykonuje się badania. Osoby chorujące na cukrzycę powinny regularnie wykonywać badania moczu.

Objawy nefropatii cukrzycowej

cukrzyca

Powikłanie cukrzycy takie jak nefropatia występuje w V stadiach. Pierwsze dwa nie wykazują żadnych objawów, przez co ciężko szybko rozpoznać chorobę. W trzecim etapie, stopniowo dochodzi do niewydolności nerek i nadciśnienia tętniczego. Problemy mogą dotyczyć układu sercowo-naczyniowego. Ostatnie stadium to niewydolność nerek, co objawia się obecnością krwi w moczu. W takim przypadku konieczne są dializy, ponieważ nerki nie są w stanie samodzielnie pracować. Objawy nefropatii cukrzycowej to ogólne osłabienie, zmęczenie, wysokie ciśnienie i szara barwa skóry. Takie sygnały powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i wykonania badań, które umożliwią skuteczne leczenie. Terapia zależy od stopnia choroby. W mniej rozwiniętej, stosuje się leczenie farmakologiczne oraz odpowiednią dietę, zmniejszającą ryzyko postępu schorzenia. Leczeniem zajmuje się zarówno nefrolog jak i diabetolog.

Nefropatia cukrzycowa może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Niewydolność nerek skazuje osoby chore na dializy, które zastępują ich naturalne funkcjonowanie. Wiedza na temat choroby oraz działania profilaktyczne takie jak właściwa dieta i rezygnacja z nałogów, ochronią nas przez pojawieniem się niepokojących objawów.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Ja, diabetyk – serwis informacyjny dla diabetyków 2021