Opieka nad diabetykami w Wielkiej Brytanii; Czy lepsza niż w Polsce?

Opieka nad diabetykami w Wielkiej Brytanii; Czy lepsza niż w Polsce?

Coraz więcej emigrantów z Polski zamieszkuje czy to sezonowo, czy też na stałe na terenie wielkiej Brytanii. Przy tak masowej emigracji naturalnym jest ,iż niektórzy z nich muszą korzystać z angielskiej służby zdrowia.
Anglicy nie bez podstawy są dumni ze swoich słynnych, największych i najbardziej nowoczesnych ośrodków medycznych w Europie znajdujących się w Oxfordzie czy Cambridge. Choć tradycją stało się ciągłe narzekanie na tutejszą służbę zdrowia na długi czas oczekiwania na wizyty u specjalisty to obiektywnie trzeba stwierdzić, że nadal jest to jeden z najlepiej dopracowanych, nastawionych holistycznie i ukierunkowanych na człowieka systemów. Cukrzycy w odróżnieniu od Polski nie płacą tam za paski do glukometrów ani za insulinę. Nawet chorzy na cukrzycę i celiakię nie muszą płacić za swoją specjalną dietę bezglutenową. U nas rzecz niewyobrażalna. Osoby z niektórymi przewlekłymi chorobami otrzymują za darmo lekarstwa, które lekarz wypisuje na recepcie. Darmowe leki należą się także dzieci oraz osoby uczące się do 19 roku życia, a emeryci po sześćdziesiątce w ogóle nie ponoszą kosztów leczenia. Do tego grona dołączeni są również chorzy na nowotwory.

Pompy insulinowe, a peny. Jedynym minusem w porównaniu do sytuacji w naszym kraju jest to, że pompy insulinowe otrzymują jedynie osoby u których występuje bardzo niekorzystny odczyt hemoglobiny glikowanej. Najbardziej popularna w Wielkiej Brytanii jest nadal metoda leczenia za pomocą penów. Natomiast w Polsce pompy insulinowe ma większość dziecii młodzieży z cukrzycą. W Wielkiej Brytanii bardzo dobrze działa w tamtejszej służbie zdrowia system informatyczny . Idąc na badania do jednego specjalisty, otrzymujemy wyniki, które pojawiają się u innego lekarza lub u GP ( czyli General Practitioner- lekarz pierwszego kontaktu ). Następuje wymiana informacji , z reguły za pomocą samoedytujących się i wysyłających listów e- mailowych. Ze względu na to, że rola lekarza pierwszego kontaktu w Anglii jest bardzo duża to zmienia się kompetencja lekarza diabetologa . W terapii cukrzycowej polega ona głównie na konsultacji w razie wystąpienia jakiś problemów. Najwięcej czasu z pacjentami spędzają specjalnie wykwalifikowane edukatorki, z wykształceniem dietetycznym lub pielęgniarskim. One to opiekują się pacjentami, doradzając im jak modyfikować dawki insuliny, edukują nie tylko pacjenta ale także jego najbliższą rodzinę . Niektóre z nich posiadają uprawnienia do wypisywania recept.
Wielka Brytania słynie z holistycznej opieki nastawionej na komfort psychiczny z właściwym podejściem do pacjenta w którym wszystko jest nastawione na człowieka. Ludzie w ogromnej większości są mili i uśmiechnięci, lubiący w znacznej mierze swoją pracę i są zadowoleni ze swoich zarobków, a to wszystko przekłada się na wysoką jakość współpracy z pacjentami .

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: