Co warto mieć w domowej apteczce?

Adobestock, grafika dostarczona przez partnera
Adobestock, grafika dostarczona przez partnera

Apteczka jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego domu. Powinny znaleźć się w niej leki i wyposażenie, dzięki którym będzie można poradzić sobie z różnymi dolegliwościami czy nawet wypadkami. Konieczne są także leki dopasowane do potrzeb poszczególnych osób, w tym te stale przyjmowane, których w domowej apteczce najlepiej trzymać co najmniej mały zapas. O jakim wyposażeniu apteczki nigdy nie powinno się zapominać? Oto najważniejsze elementy.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe przydają się w bardzo różnych przypadkach, od bólu głowy, przez grypę, aż po bóle miesiączkowe. Dobrze, jeśli w domu ma się ich kilka w zapasie – nagła migrena czy inne tego typu dolegliwości i brak możliwości przyjęcia leków to zdecydowanie niezbyt przyjemne doświadczenie. Nie sposób tego jednak zaplanować, dlatego leki przeciwbólowe warto zawsze mieć w zanadrzu. Są to środki takie jak paracetamol i ibuprofen.

Co ważne, jeśli w domu są dzieci, apteczkę warto wyposażyć także w środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla najmłodszych. Różnią się one przede wszystkim dawką substancji aktywnych, a często także smakiem, jak w przypadku owocowych syropów.

Leki na przeziębienie

Leki na przeziębienie to duża grupa środków pomocnych przy różnych jego objawach. Niektóre z nich działają ogólnie, jak na przykład suplementy z wysoką zawartością witaminy C wzmacniającej odporność organizmu i umiejętność radzenia sobie z infekcjami. Często pojawia się w nich także paracetamol, który łagodzi objawy przeziębiania i poprawia samopoczucie. Inne leki dobiera się pod kątem konkretnych dolegliwości jak ból gardła, kaszel, czy problemy z drożnością nosa.

Leki przeciwbiegunkowe

Do leków przeciwbiegunkowych zaliczyć można przede wszystkim węgiel lecznicy i środki zawierające loperamid, jedną z najskuteczniejszych substancji w leczeniu biegunki. Do takiego wyposażenia apteczki warto dorzucić również probiotyki, które przy długiej biegunce pomogą odbudować florę bakteryjną jelit i elektrolity zapobiegające odwodnieniu organizmu.

Opatrunki

Opatrunki przydają się tak podczas poważniejszych wypadków, jak i codziennych otarć czy skaleczeń, w tym także tych dotyczących dzieci. Wśród niezbędnych przyborów wymienić można przede wszystkim plastry z opatrunkiem, najlepiej komplet w różnych rozmiarach, gazy jałowe, bandaże i kompresy. Niezbędne mogą okazać się także środki do odkażania ran. Uwaga! Do dezynfekcji ran nie należy używać wody utlenionej, która wbrew popularnym przekonaniom może utrudniać ich gojenie.

Środki przydatne sezonowo

W apteczce warto mieć także środki przydatne sezonowo, takie jak na przykład leki na alergię. Jeśli w domu mieszkają alergicy, już przed rozpoczęciem sezonu pylenia roślin warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne środki, zwłaszcza jeśli są to leki przepisywane na receptę i ich zakup wymaga jeszcze wizyty u lekarza.

Kolejnym środkiem przydatnym w konkretnym czasie są kremy, maści i pianki na oparzenia słoneczne. Działają one chłodząco, łagodząco i nawilżająco, jednocześnie wspierając regenerację skóry przez pantenol w składzie. Latem warto także zaopatrzyć się w środki łagodzące ukąszenia owadów i odstraszające komary.

*Treści zawarte na serwisie Jadiabetyk.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Jadiabetyk.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: